خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران شهرداری مریوان و کارگران معادن طبس/تعدیل نیرو شرکت راه‌آهن رجاء

معوقات مزدی کارگران شهرداری مریوان و کارگران معادن طبس/تعدیل نیرو شرکت راه‌آهن رجاء

خبرگزاری هرانا –  روز یکشنبه ۶ بهمن ماه، دبیر اجرایی خانه کارگر طبس از معوقات مزدی و مشکلات ۶ هزار کارگر شاغل در معادن این شهر خبر داد. همچنین کارگران شهرداری مریوان دستکم ۴ ماه حقوق معوقه دارند و اضافه کار و عیدی این کارگران طی سال های ۹۶ و ۹۷ پرداخت نشده است. بنابر خبری دیگر ۲۰ نفر از مهمانداران شاغل در شرکت راه‌آهن رجاء مشهد در پی تعدیل نیرو بیکار شده اند. اخراج این کارگران که میانگین سابقه کار آنان به ده الی ۱۵ سال می رسد، به بهانه هزینه های بیشتر این کارگران از حمله دریافت حق عائله‌ مندی و اولاد صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران شهرداری مریوان از معوقات مزدی خود خبر دادند.

کارگران در این خصوص گفتند: “در روزهای گذشته دستمزد تیرماه را گرفتیم، همچنین برای مرداد ماه، یک میلیون و پانصد هزار تومان به عنوان علی‌الحساب به حساب کارگران پرداخت کرده‌اند”.

این کارگران که در حال حاضر بدون احتساب دی و بهمن، چهار ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دارند، افزودند: “امیدواریم قبل از شب عید همه مطالبات مزدی ما به همراه عیدی پرداخت شود؛ در ضمن از سال‌های ۹۶ و ۹۷ نیز اضافه‌کار و عیدی طلبکاریم که امیدواریم با مساعدت مسئولان، این معوقات نیز به زودی پرداخت شود”.

بر اساس این گزارش ده روز پیش، بعد از اعتراضات مکرر کارگران شهرداری مریوان، استاندار کردستان وعده داد که به زودی معوقات مزدی کارگران پرداخت می‌شود.

تعدیل نیروی شرکت راه‌آهن رجاء

به گزارش ایلنا، ۲۰ نفر از مهمانداران شاغل در شرکت راه‌آهن رجاء که تحت مسئولیت یکی از شرکت‌های حمل و نقل ریلی مشغول به کار بودند، با ورود پیمانکار جدید بیکار شدند.

بر اساس این گزارش، میانگین سابقه این کارگران ۵ تا ۱۰ سال است و آن‌ها را به بهانه تاهل و دریافت حق عائله‌مندی و اولاد اخراج کرده‌اند.

یکی از مهمانداران در این خصوص گفت: “کارفرمای شرکت پیمانکاری می‌گوید برای کاهش هزینه‌های جاری ناچاریم از مهمانداران مجرد که هزینه‌های کمتر و حقوق کمتری به نسبت متاهلین دریافت می‌کنند، استفاده کنیم”.

مسئولان راه‌آهن رجا مشهد مدعی هستند که مسئولیتی در قبال کارگران پیمانی ندارند؛ به همین دلیل جدا از تعدیل، پیگیر مطالبات مزدی و بیمه‌ای کارگران نیز نیستند.

مدیر روابط عمومی شرکت رجای مشهد در این خصوص مدعی شد: “مهماندارانی که تعدیل شده‌اند تحت مسئولیت یک شرکت تامین‌کننده نیروی انسانی کار می‌کردند که همزمان با تغییر پیمانکار بیکار شده‌اند و به لحاظ حقوقی ما حق دخالت در کار پیمانکاران بخش خصوصی را نداریم”.

معوقات مزدی و مشکلات ۶ هزار کارگر معدن در طبس

به گزارش ایلنا، دبیر اجرایی خانه کارگر طبس با اشاره به مشکلات جامعه کارگری شهرستان طبس در زمینه مسکن، درمان و معوقات مزدی گفت: “با تحریم‌های موجود کارفرما نمی‌تواند معادن را به وسایل ایمنی لازم تجهیز کند و کمبود این تجهیزات وارداتی جان ۶ هزار کارگر معادن شهرستان طبس را تهدید می‌کند”.

ابراهیم رحیمیان افزود: “وسایل و تجهیزات ایمنی معادن زغال سنگ به دلیل وارداتی بودن بسیار گران‌قیمت هستند؛ به طور مثال می‌توان به چراغ تونلی که در این معادن مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا به دلیل وجود گاز در معادن، خرید یک گازسنج چند صد میلیون تومان هزینه دارد و در مجموع به دلیل بالا بودن قیمت‌ تجهیزات و با وجود تحریم های موجود کارفرماها نمی‌توانند معادن را به وسایل ایمنی مطلوب تجهیز کنند و این امر جان کارگران معدن را مدام در معرض خطر قرار می‌دهد”.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت حقوقی و مطالبات کارگران در بخش‌های مختلف شرکت‌های شهرستان طبس اشاره کرد و گفت: “وضعیت معوقات حقوقی کارکنان شهرداری طبس بسیار نامناسب است و در حال حاضر این معوقات به ۴ ماه رسیده است و در بخش معادن برخی شرکت‌ها معوقات‌ به دو ماه می‌رسد”.

رحیمیان ادامه داد: “اولین خواسته‌ای که همه جوامع کارگری دارند این است که شرکت‌های طرف قرارداد کارفرما با کارگر، دست افرادی که به صورت دلال مابین این افراد هستند را کوتاه کنند و کارگران بتوانند به صورت مستقیم با کارفرما قرارداد کاری منعقد کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید