خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  زندان ارومیه؛ پس از دو اعدام، سومین برادر از اعدام رهایی یافت/ ویدئو

زندان ارومیه؛ پس از دو اعدام، سومین برادر از اعدام رهایی یافت/ ویدئو

خبرگزاری هرانا – یک زندانی در ارومیه که پیشتر همراه با دو برادر دیگر خود از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، امروز شنبه ۵ بهمن ماه با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافت. دو برادر دیگر این زندانی روز چهارشنبه ۲۵ دی ماه در زندان ارومیه اعدام شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸ یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافت.

هویت این زندانی که از ۶ سال پیش تاکنون در زندان ارومیه بسر می‌برد “اصغر درویش زاده، فرزند سلیم” توسط هرانا احراز شده است.

اصغر درویش زاده (درویش پور) معروف به پوران و  اهل روستای دله در در شهرستان ارومیه، حدود ۶ سال پیش همراه بو برادر خود به نام های “داریوش درویش پور و دانش درویش پور” از بابت اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند و از آن زمان در بند ۳-۴ عمومی زندان ارومیه بسر می‌بردند.

داریوش درویش پور و دانش درویش پور صبح روز چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸ در زندان ارومیه اعدام شده بودند.

ویدیوی زیر از جلسه صلح و سازش بزرگان طایفه و خانواده اولیای دم و در نهایت اعلام بخشش آنها نسبت به اصغر درویش پور است که موجب رهایی او از مرگ شد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید