خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  توقف اجرای حکم اعدام سه زندانی در ارومیه

توقف اجرای حکم اعدام سه زندانی در ارومیه

خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه ۲ بهمن ماه سه زندانی در زندان ارومیه که پیشتر در پرونده‌هایی جداگانه از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، پیش از اجرای حکم با گرفتن مهلت از اولیای‌دم به بند بازگشتند. این زندانیان روز گذشته جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان ارومیه منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸ سه زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با اخذ مهلت از اولیای دم به صورت موقت از مرگ رهایی یافتند.

این زندانیان روز سه‌شنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸، جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان ارومیه منتقل شده بودند.

هویت دو تن از این افراد، “حسن شوقی از بند جوانان و محسن مصطفی زاده از بند ۱-۲ زندان ارومیه” توسط هرانا احراز شده است.

هویت فرد سوم که از بند کارگران این زندان جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده و با اخذ مهلت به بند بازگشته است، تا لحظه تنظیم این گزارش برای هرانا احراز نشده است.

در صورتی که متهمان نتوانند در مهلت تعیین شده رضایت اولیای‌دم را جلب کنند، حکم اعدام آنان اجرا خواهد شد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید