خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام ۳ زندانی در ایرانشهر، ارومیه و سردشت

رهایی از اعدام ۳ زندانی در ایرانشهر، ارومیه و سردشت

خبرگزاری هرانا – سه زندانی در شهرهای ایرانشهر، سردشت و ارومیه که پیشتر در پرونده‌هایی جداگانه از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از فارس، روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸، محسن گل محمدی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان از رهایی یک محکوم به اعدام خبر داد.

بر اساس این گزارش، متهم در سال ۱۳۹۵، طی یک نزاع خیابانی مرتکب قتل جوان دیگری شده بود.

گل محمدی، اظهار کرد: “با تلاش همکاران قضایی، اعضای شورای حل اختلاف شهرستان ایرانشهر، مددکاران زندان ایرانشهر و مساعدت و اعلام گذشت اولیای دم مقتول، اجرای حکم اعدام قرار بود بامداد روز شنبه اجرا شود که تنها هشت ساعت پیش از اجرای حکم متوقف و فرد قاتل بخشیده شد”.

رهایی از اعدام یک زندانی در سردشت

به گزارش ایرنا، ولی‌ خداکرمی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سردشت از رهایی یک زندانی محکوم به اعدام خبر داد.

وی افزود: “این زندانی در مرداد سال ۱۳۹۳ و در یک نزاع که بر سر مسایل مالی بود، پسر عموی خود را با استفاده از سلاح گرم به قتل رسانده بود که با دستور قضایی بازداشت و در دادگاه کیفری استان به اعدام محکوم شده و حکم به تایید دیوان عالی کشور رسید”.

خداکرمی تصریح کرد: “پس از  کسب اجازه اجرا از سوی رییس قوه قضائیه، در مرحله اجرای حکم قرار داشت که تلاش‌ها برای رضایت اولیای دم از سوی شورای حل اختلاف و معتمدان سردشت آغاز شد و سرانجام پس از چندین جلسه با حضور روحانیون و معتمدان، رضایت خانواده مقتول کسب شد و اصل مجازات اعدام برای این محکوم منتفی شد”.

رهایی زندانی محکوم به اعدام پس از ۱۹ سال در ارومیه

به گزارش ایرنا, معاون قضایی رییس کل دادگستری و رییس شوراهای حل اختلاف آذربایجان‌غربی گفت: “پس از گذشت ۱۹ سال با پیگیری اعضای شعبه ۱۹ شورای حل اختلاف ویژه زندانیان ارومیه و هیات‌های سازشی ویژه استیذان اعدام، با جلب رضایت از اولیای دم، پرونده قتل به سازش منجر شد و متهم به قتل از چوبه‌دار رهایی یافت.

وی اظهار داشت: “محکوم علیه این پرونده در خرداد سال ۱۳۷۹ مرتکب قتل عمدی شخصی به هویت مرحوم ( ز- الف) شده بود که در بهمن سال ۱۳۹۳ بازداشت شد”.

وی ادامه داد: “با تکمیل پرونده و درخواست اعدام از سوی اولیای دم و ختم رسیدگی به وسیله دادگاه، حکم اعدام برای محکوم صادر و در نهایت حکم اعدام صادره توسط یکی از شعب دیوان عالی کشور تایید شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید