خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان, سایر گروهها  >  متهم به اسیدپاشی در همدان بازداشت شد

متهم به اسیدپاشی در همدان بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – روز جمعه ۲۰ دی ماه، فرمانده انتظامی استان همدان از بازداشت یک متهم به اسیدپاشی در شهر همدان خبر داد. بنا بر گفته این مقام انتظامی، این فرد با استفاده از سواری پراید به صورت پنهانی اقدام به پخش اسید به پشت لباس چند دختر کرده بود که به یکی از آنها آسیب جزیی وارد شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، روز جمعه ۲۰ دی‌ماه ۱۳۹۸، بخشعلی کامرانی، فرمانده انتظامی استان همدان از بازداشت یک متهم به اسیدپاشی در شهر همدان خبر داد.

فرمانده انتظامی استان همدان ضمن اعلام این خبر گفت: “عوامل انتظامی، فردی را که در شهر همدان اقدام به اسید پاشی کرده بود، بازداشت و برای ادامه بازجویی تحویل پلیس آگاهی دادند”.

کامرانی افزود: “شامگاه پنجشنبه پس از دریافت اخباری مبنی بر اسید پاشی، موضوع بلافاصله پیگیری شد. طبق تحقیق پلیس، متخلف با استفاده از سواری پراید به صورت پنهانی اقدام به پخش اسید به پشت لباس چند دختر کرده بود که به یکی از آنها آسیب جزیی وارد شده و مابقی حتی از پخش اسید به پشت لباسشان مطلع نمی‌شوند”.

فرمانده انتظامی استان همدان ادامه داد: “خودروی متهم و محل اختفا او شناسایی و پس از بازداشت، آلات و ادوات جرم نیز از او کشف شد”.

بنا بر گفته این مقام انتظامی متهم به پلیس آگاهی تحویل داده شد و هنوز انگیزه او از این کار مشخص نیست.

گفتنی است که قانون تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن در آبان ماه سال جاری، جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد. این طرح، چندین بار در تردد میان مجلس و شورای نگهبان بود تا نهایتا به قانون شد.

اواخر اردیبهشت ماه امسال پنج ماده از ۷ ماده طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان در جلسه علنی مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت. پس از اعمال اصلاحات در مواد این طرح نهایتا در تاریخ ۲۱ مهرماه سال جاری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یک جلسه علنی، طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را که از شورای نگهبان اعاده شده بود بررسی و اصلاح کردند.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده بود.

هرچند در سال ۱۳۳۷ قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می توان در جرم انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قرائن حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید