خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  در ۹ ماهه نخست سال جاری؛ صدور بیش از ۹ هزار حکم جایگزین حبس در هرمزگان

در ۹ ماهه نخست سال جاری؛ صدور بیش از ۹ هزار حکم جایگزین حبس در هرمزگان

 خبرگزاری هرانا –  رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از رشد ۷ درصدی احکام جایگزین حبس طی ۹ ماهه نخست سال جاری در این استان خبر داد و گفت که طی این مدت بیش از ۹ هزار حکم جایگزین حبس توسط مراجع قضایی این استان صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان گفت: “آمار صدور احکام جایگزین حبس در ۹ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال با رشد بیش از ۷ درصدی مواجه بوده است”.

علی صالحی با بیان اینکه میزان مجازات‌های جایگزین حبس در این استان افزایش داشته است، تصریح کرد: “صدور این قبیل احکام، در بسیاری موارد در روند کاهش یا عدم تکرار جرم نقشی مؤثر ایفا می‌کند”.

وی افزود: “رقم ۹ هزار و نود و یک مورد استفاده از تأسیسات نوین قضایی در ۹ ماهه اول سال ۹۷، در مدت مشابه سال ۹۸ به بالغ بر ۹ هزار  و هفتصد و نود و نه مورد رسیده است؛ که بیانگر رشد ۷/۲ درصدی در این شاخص است”.

این مقام قضایی تأکید کرد: “کاهش هدفمند جمعیت کیفری در زندان‌ها می‌تواند کیفیت برنامه‌های اصلاحی و تربیتی را نیز افزایش دهد.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید