خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  صدور حکم جایگزین حبس برای دو متهم در چهارمحال و بختیاری

صدور حکم جایگزین حبس برای دو متهم در چهارمحال و بختیاری

خبرگزاری هرانا – مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست چهارمحال‌ و بختیاری از محکومیت یک متخلف جرایم عمومی در شهرستان بروجن به پاکسازی طبیعت و حاشیه اطراف تالاب بین‌المللی چغاخور از زباله خبر داد. به گفته وی طی ماه جاری یک متهم دیگر نیز به پاکسازی محیط زیست بدل از حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، یک متخلف جرائم عمومی به پاکسازی طبیعت و حاشیه اطراف تالاب بین‌المللی چغاخور محکوم شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری، شهرام احمدی افزود: این متخلف به پرداخت جزای نقدی و حبس محکوم شده بود، که پس از بررسی پرونده، در راستای اجرای مجازات جایگزین حبس به انجام خدمت عمومی رایگان از طریق پاکسازی و جمع‌آوری زباله‌های موجود در محیط‌زیست اطراف تالاب بین‌المللی چغاخور در شهرستان بروجن به میزان ۵۴۰ ساعت تبدیل شد.

وی، با اشاره به اینکه مجازات و حکم سبز جایگزین حبس منجر به بازپروری بزهکار و کاهش نرخ تکرار جرم شده است گفت: این احکام زمینه‌ساز پذیرش مسئولیت جرم ارتکابی و جبران خسارت ناشی از آن را فراهم می‌کند.

به گفته وی، این حکم با در نظر گرفتن عدم وجود سابقه محکومیت کیفری متهم، اعلام موافقت متخلف، فرهنگ‌سازی و افزایش آگاهی نسبت به محیط زیست صادر شده است، که با تصمیم دستگاه قضا باید بیش از ۴ ساعت در روز، این متهم به پاکسازی حاشیه تالاب اقدام کند.

احمدی اظهار داشت: چنانچه متهم از اجرای حکم تخلف کند، تعقیب قانونی و مجازات لازم برای این متخلف در نظر گرفته خواهد شد.

بر اساس این گزارش این دومین حکم سبزی است که در استان در دی‌ماه به پاکسازی طبیعت جایگزین حبس تعزیری منجر شده است.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید