خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ کولبر زخمی در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی سردشت

مرگ کولبر زخمی در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی سردشت

خبرگزاری هرانا – یک کولبر که ۱۰ روز قبل در نواحی مرزی شهرستان سردشت در پی تیراندازی نیروهای نظامی مجروح شده بود، امروز دوشنبه ۱۶ دی ماه، در اثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از کولبر نیوز، امروز دوشنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۸، یک کولبر بر اثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، این شهروند ۱۰ روز پیش در مناطق مرزی “قلعه رش” از توابع شهرستان سردشت توسط نیروهای نظامی مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود.

هویت این شهروند “خضر بینوا، اهل روستای کوربناو از توابع شهرستان سردشت” عنوان شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید