خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی خوی

زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی خوی

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۱۴ دی ماه، دو کولبر در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان خوی زخمی و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی این شهرستان منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبر نیوز، روز شنبه ۱۴ دی‌ماه ۱۳۹۸، در پی تیراندازی نیروهای مرزبانی در مناطق مرزی روستای “بلجوک” از توابع  شهرستان خوی، دو کولبر زخمی شدند.

 هویت کولبران زخمی شده “علی یوسفی، ۲۵ ساله” و “بهنام علیزاده، ۲۰ ساله”، عنوان شده است.

گفتنی است که این کولبران جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی خوی منتقل شده‌اند.

در این گزارش آمده است که این کولبران بدون اخطار قبلی، از فاصله نزدیک و به ظن حمل کالای قاچاق مورد شلیک قرار گرفته اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید