خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  صدور حکم اعدام برای یک متهم در تهران همزمان با رهایی از اعدام ۶ زندانی/ ۴۵ زندانی در سه استان طی سال جاری از اعدام رها شدند

صدور حکم اعدام برای یک متهم در تهران همزمان با رهایی از اعدام ۶ زندانی/ ۴۵ زندانی در سه استان طی سال جاری از اعدام رها شدند

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۱۰ دی ماه ۹۸، یک متهم در تهران توسط شعبه دهم دادگاه کیفری یک این استان، به اعدام محکوم شد. همچنین ۶ زندانی در شهرهای قزوین، ساوه، آران و بیدگل، فلاورجان، تویسرکان و آق قلا که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، با رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند. همچنین ۴۵ زندانی محکوم به اعدام طی سال جاری در استان های مرکزی، گلستان و اصفهان از اعدام رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از همشهری، روز دوشنبه ۱۰ دی ماه ۹۸ یک متهم در تهران به اتهام قتل به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از زمستان سال ۹۷ با قتل یک پسر جوان در نزاع خیابانی در دستور کار پلیس تهران قرار گرفت.

پلیس با کمک تصاویر مداربسته موفق به شناسایی خودرو متهم شد و پس از مدتی وی را در یکی از مرزهای شمالی ایران در حالی که قصد خروج از کشور را داشت، بازداشت کرد.

متهم که هویت وی در این گزارش “بیژن” عنوان شده است روز گذشته در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد.

در دادگاه ابتدا مادر مقتول از قضات دادگاه درخواست اعدام کرده و سپس متهم اظهار داشت: “روز حادثه یک بحث و درگیری خانوادگی با دختر خاله ام در ماشین من رخ داد و در حالی که درگیری‌مان بالا گرفته بود، چند پسر سعی در مداخله بین ما را داشتند که از آنها خواستم دخالت نکنند اما دست از سرمان برنداشتند و بینمان درگیری رخ داد. من اصلاً مقتول را نمی‌شناختم و قصدی برای قتل او نداشتم. آن‌ها به سمت من حمله کردند و مرا کتک زدند. من که تنها بودم از داخل ماشینم چاقوی آشپزخانه را برداشتم و در این درگیری یک ضربه به گردن مقتول زدم” .

در پایان قضات وارد شور شدند و بیژن را به اعدام محکوم کردند.

رهایی از اعدام یک زندانی در قزوین

به گزارش میزان، نورالله قدرتی، رئیس کل دادگستری قزوین از رهایی یک زندانی از اعدام در این استان پس از ۱۹ سال خبر داد.

بر اساس این گزارش، زمستان سال ۷۹ در پی گزارشی مبنی بر وقوع نزاع دسته جمعی شخصی به قتل رسیده و متهم بعد از بازداشت و پس از رسیدگی‌های قضایی رای دادگاه مبنی بر وقوع قتل عمد و اجرای حکم اعدام صادر می‌شود.

قدرتی گفت: “بعد از پیگیری‌ها، جلسات متعدد، ملاقات حضوری با خانواده اولیاء دم و تماس‌های تلفنی و مراجعه به زندان مرکزی خوشبختانه اولیاء دم مقتول از اجرای حکم اعدام گذشت نموده و رضایت خود را اعلام داشتند” .

رهایی از اعدام یک زندانی در ساوه/ رهایی ۱۴ زندانی از اعدام در استان مرکزی طی سال جاری

به گزارش ایلنا، با گذشت اولیای دم یک زندانی محکوم به اعدام در زندان شهرستان ساوه در آستانه اجرای حکم به زندگی بازگشت.

سبزواری رئیس زندان ساوه گفت: “با حضور و مداخله واحد مددکاری و پیگیری‌های قبلی گروه سفیران نجات این زندان، متهم که به جرم قتل عمد نزدیک به ۲ سال در زندان به سر می برد با گذشت اولیاء دم در آستانه اجرای حکم اعدام به زندگی بازگشت”.

بر اساس این گزارش از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۴ پرونده اعدام در زندان های استان مرکزی منتهی به صلح و سازش و رضایت از شکات شده است که ۲ مورد از این رضایت شکات در زندان شهرستان ساوه اتفاق افتاده است.

 شهر ساوه از شهرستان های استان مرکزی است.

رهایی از اعدام یک زندانی در آران و بیدگل

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، امروز سه شنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸، دادستان شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان از رهایی یک زندانی از اعدام در این شهرستان خبر داد.

بر اساس این گزارش، متهم ۳۸ ساله در سال ۹۵ بر اثر اختلافات مالی با مقتول ، وی را با سلاح گرم در جاده نوش آباد آران بیدگل به قتل رسانده بود که بامداد امروز با رضایت اولیای دم از چوبه دار نجات یافت.

رهایی از اعدام یک زندانی در فلاورجان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، یک جوان تبعه کشور افغانستان در سال ۹۵ در نزاعی که در یکی از محله های فلاورجان بین او و یکی از همشهریانش رخ داد به ضرب چاقو همشهریش را به قتل رساند.

بر اساس این گزارش، پس از ۳ سال سرانجام با پیگیری‌های مستمر کانون اصلاح و تربیت استان و دادگستری فلاورجان، خانواده مقتول از اجرای حکم اعدام قاتل فرزندشان صرف نظر و زندگی دوباره به این جوان بخشیدند.

رهایی از اعدام یک زندانی در تویسرکان

به گزارش بسیج، یک زندانی محکوم به اعدام در شهرستان تویسرکان از طناب دار رهایی یافت.

پژمان پروین، مدیر‌کل زندان‌های همدان گفت: “با مذاکره به عمل آمده با شکات پرونده و پیگیری‌های اجرای احکام، مددکاری و شورای حل اختلاف زندان، زندانی س-ج که به جرم قتل عمد از سال ۹۵ در زندان تویسرکان به سر می‌برد و محکوم به اعدام شده بود از طناب دار رهایی یافت”.

تصریح کرد: “اولیای دم از مجازات نامبرده صرف نظر و رضایت و گذشت خود را اعلام کردند که مراتب برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارسال شد”.

رهایی از اعدام یک زندانی در آق‌قلا/ ۱۰ زندانی در استان گلستان از اعدام رها شدند

به گزارش ایرنا، امروز چهارشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸، حسن نجفی،‌ دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آق‌قلا در استان گلستان گفت: “جوانی ۲۹ ساله‌ای که ۵ سال قبل پس از دعوای لفظی در عروسی، یک نفر را به قتل رسانده بود با گذشت خانواده مقتول از اعدام نجات یافت”.

وی اظهار داشت: “پس از صدور رای اعدام به درخواست اولیای دم، صبح امروز حکم در مرحله اجرا بود که پدر و مادر مقتول پای چوبه دار از حق قانونی خود گذشتند و قاتل را بخشیدند”.

امسال ۱۰ محکوم به اعدام در استان گلستان با گذشت اولیای دم و پادرمیانی اعضای شورای حل اختلاف استان فرصت دوباره زندگی یافتند.

رهایی ۲۱ زندانی از اعدام در استان اصفهان طی سال جاری

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ مدیرکل زندان های استان اصفهان گفت: “در ۹ ماهه امسال ۲۱ زندانی محکوم به اعدام با مداخله و پیگیری مددکاران زندان های این استان از طناب دار رهایی یافتند و فرصت تجربه دوباره زندگی برای آنان فراهم شد”.

اسدالله گرجی زاده افزود: “بیشترین رضایت های حاصل شده از زندان مرکزی اصفهان بوده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید