خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  شهنام جذبانی، شهروند بهایی از زندان گنبد آزاد شد

شهنام جذبانی، شهروند بهایی از زندان گنبد آزاد شد

خبرگزاری هرانا – شهنام جذبانی، شهروند بهایی شب شنبه ۷ دی ماه از زندان گنبد آزاد شد. آقای جذبانی پیشتر توسط دادگاه انقلاب گرگان به ۱۱ سال حبس محکوم شد و این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۲۱ ماه حبس تعزیری تقلیل یافته بود. این شهروند بهایی نهایتا در تاریخ ۶ خردادماه ۹۷ بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان گنبد منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شهنام جذبانی، شهروند بهایی شب شنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۸ از زندان گنبد آزاد شد.

شهنام جذبانی و همسرش شهره صمیمی در تاریخ ۲۶ مهرماه ۱۳۹۱ در جریان بازداشت‌های گسترده شهروندان بهایی در شهرهای گرگان و مینودشت بازداشت شده بودند. خانم صمیمی در تاریخ ۱ آبان ماه ۹۷ و آقای جذبانی در تاریخ ۲۰ آذرماه همان سال با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان گرگان آزاد شده بود.

شهنام جذبانی در سال ۹۴ توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب گرگان به ریاست قاضی محسن قنبری به اتهاماتی ازجمله “عضویت در تشکیلات بهایی و تبلیغ علیه نظام و به نفع بهائیت از طریق مشارکت در اجرای طرح روحی در سطح استان گلستان” به ۱۱ سال حبس محکوم شد. شهره صمیمی، همسر آقای جذبانی نیز توسط این دادگاه به ۹ سال حبس محکوم شده بود.

حکم این افراد نهایتا در دادگاه تجدیدنظر تقلیل یافت و هر کدام از آنها به اتهام “عضویت در تشکیلات بهایی” به ۱۵ ماه حبس و به اتهام “تبلیغ علیه نظام و به نفع بهائیت از طریق مشارکت در اجرای طرح روحی در سطح استان گلستان” به ۶ ماه حبس محکوم شدند.

با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و در صورت اجرای این ماده در خصوص این افراد، مجازات اشد یعنی ۱۵ ماه حبس تعزیری از بابت اتهام “عضویت در تشکیلات بهایی” در خصوص هر یک از این شهروندان قابل اجرا بود.

آقای جذبانی نهایتا صبح روز یکشنبه ۶ خردادماه ۹۷ در منزل خود بازداشت و جهت اجرای حکم حبس خود به زندان گنبد منتقل شده بود.

شهنام جذبانی و همسرش شهره صمیمی دارای دو فرزند هستند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید