خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  نوشین حکیمی، شهروند بهایی با تودیع قرار از زندان بندرعباس آزاد شد

نوشین حکیمی، شهروند بهایی با تودیع قرار از زندان بندرعباس آزاد شد

خبرگزاری هرانا – نوشین حکیمی (نوح نژاد)، شهروند بهایی عصر امروز شنبه ۷ دی ماه با تودیع قرار وثیقه تا پایان دادرسی از زندان بندرعباس آزاد شد. روز پنجشنبه ۵ دی ماه نیز منزل این شهروند فک پلمب شده است. خانم حکیمی روز شنبه ۲۳ آذرماه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در شهرستان بندر لنگه بازداشت و روز جمعه ۲۹ آذرماه با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر به زندان بندرعباس منتقل شده بود. همزمان با بازداشت این شهروند خانه ایشان نیز پلمب شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۸، نوشین حکیمی (نوح نژاد)، شهروند بهایی ساکن شهرستان بندر لنگه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان دادرسی از زندان بندرعباس آزاد شد.

آزادی خانم حکیمی حدود ساعت ۷ عصر امروز با تودیع قرار وثیقه ۴۰ میلیون تومانی صورت گرفته است.

روز پنج شنبه ۵ دی ماه نیز، منزل خانم حکیمی فک پلمب شده بود. منزل مسکونی خانم حکیمی و آقای عرفان نوح نژاد در زمان بازداشت این شهروندان توسط نیروهای امنیتی پلمب شده بود.

نوشین حکیمی روز شنبه ۲۳ آذرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شده بود. او روز جمعه ۲۹ آذرماه با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات بندر لنگه به زندان بندرعباس منتقل شده بود.

ماموران امنیتی در زمان بازداشت، منزل این شهروند را مورد بازرسی قرار داده و برخی وسایل شخصی ازجمله تلفن همراه و کتاب‌های او را ضبط کرده و با خود برده بودند.

تا لحظه تنظیم این گزارش کماکان اطلاعی از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه در خصوص این شهروند در دست نیست.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید