خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۲ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۲ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته و امروز چهارشنبه ۴ دی ماه ۹۸، شماری از دانشجویان دانشگاه شیراز در محوطه این دانشگاه و تعدادی از کارگران شرکت هپکو اراک جهت رسیدگی به مشکلات و مطالبات خود در مقابل استانداری این شهر دست به تجمع زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایرنا، روز سه شنبه ۳ دی ماه ۱۳۹۸، حدود ۲۰۰ دانشجو از دانشجویان دانشگاه شیراز در اعتراض به اخراج دانشجویی با نام وحید موسوی تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، وحید موسوی پیش از این اعلام کرده بود که با تحصیل او در کمیسیون موارد خاص استانی برای ادامه تحصیل موافقت نشده است با آنکه او معدل بالای ۱۲ کسب کرده بود و تنها ۱۷ واحد باقیمانده در دانشگاه داشته است.

موسوی علت اصلی اخراج خود را پیگیری شفاف‌سازی درباره موضوع فوت استاد بخش زبان و ادبیات انگلیسی که در ۱۹ مردادماه سال جاری بر اثر ایست قلبی درگذشت، عنوان کرد و بیان داشت: با تلاش‌های دوستانم و گفت‌وگو با مسئولان دانشگاه، تقریباً همگان موافق بازگشت اینجانب به دانشگاه بوده‌اند؛ اما معاونت آموزشی دانشگاه به این موضوع رای نداد و در نهایت در ۱۷ مهرماه سال جاری رسما اعلام شد که نمی‌توانم ادامه تحصیل دهم و به بیان دیگر اخراج شده‌ام”.

به گفته یکی از دانشجویان شرکت‌کننده در این تجمع: “تعدادی از دانشجویان دانشگاه شیراز که اعتقاد دارند دانشگاه سید وحید موسوی به دلیل مطالبات صنفی و به بهانه آموزشی اخراج کرده است، خواستار پاسخ مسئولان دانشگاه به این اقدام شدند..

در جریان این تجمع بیانیه‌ای انتقادی توسط دانشجویان قرائت شد و در پایان به دانشجویان وعده داده شد که روز شنبه هفته آینده، جلسه‌ای با حضور وحید موسوی و برخی دانشجویان به نمایندگی از تجمع کنندگان برگزار خواهد شد که مورد توافق عموم دانشجویان قرار گرفت.

تجمع کارگران هپکو اراک

به گزارش ایرنا، امروز چهارشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۸، کارگران واحد تولیدی، صنعتی هپکو اراک، برای دومین روز در هفته جاری با حضور مقابل استانداری مرکزی خواستار رسیدگی مسولان به مشکلات و مطالبات خود شدند.

به گفته یکی از کارگران: “حدود ۲ ماه است حقوق کارگران این شرکت به تعویق افتاده که این مهم مشکلاتی از جمله عقب افتادن کرایه منزل، ناتوانی در پرداخت اقساط بانک و تهیه لوازم مورد نیاز خانواده را به همراه داشته است”.

وی ادامه داد: “مصوبات نشست‌های مسئولان برای رفع مشکلات هپکو اراک هنوز عملیاتی نشده که لازم است برای تسریع در پرداخت حقوق معوق کارکنان و آغاز مجدد تولید در این واحد صنعتی اقدامی جدی صورت گیرد”.

لازم به ذکر است روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه ۱۳۹۸، تجمع اعتراضی کارگران هپکو اراک در پی ورود نیروهای انتظامی به خشونت کشید شد و نیروهای انتظامی جهت متفرق کردن تجمع، کارگران را مورد ضرب و شتم قرار دادند و در پی آن شماری از معترضان مصدوم و به بیمارستان منتقل شدند و ۲۹ تن از کارگران حدود یک هفته بازداشت شدند.

این تجمع در اعتراض به معوقات مزدی، بلاتکلیفی وضعیت مالکیت و سهامدار شرکت، در مسیر ریل راه آهن شمال_جنوب برگزار شده بود.

لازم به یادآوری است که در خردادماه سال گذشته نیز در پی تجمع اعتراضی کارگران هپکو، ۱۰ تن از این کارگران به شعبه‌ی دوم معاونت دادستان اراک احضار شده و اتهامات “اخلال در نظم جامعه” و “شرکت در تجمعات غیرقانونی” به آنها تفهیم شده بود.

۵ تن از این کارگران که به دنبال احضار به دادستانی و به دستور معاون دادستان بازداشت شده بودند، همان روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید