خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸, 16th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ ساعت ۲۲:۳۹:۱۴

    خانه  > اندیشه و بیان, فرهنگی  >  بیانیه ۱۳۵ مستندساز ایرانی در رابطه با اعتراضات آبان: روایت کشته‌ شدگان را ثبت و حفظ خواهیم کرد

بیانیه ۱۳۵ مستندساز ایرانی در رابطه با اعتراضات آبان: روایت کشته‌ شدگان را ثبت و حفظ خواهیم کرد

خبرگزاری هرانا – ۱۳۵ مستندساز ایرانی طی انتشار بیانیه ای در آستانه ۵ دی ماه مصادف با چهلمین روز جان باختن شهروندان معترض در آبان ماه سال جاری، ضمن ابراز همدری با خانواده کشته شدگان اعلام کردند که آنچه بر ما مردم این سرزمین‌ گذشت را به سوگ نشسته‌ ایم و در کنار مردم و دوش به دوش آنها روایت خود را از آنچه بر ما گذشت ثبت و حفظ خواهیم کرد. این سینماگران همچنین خواستار برقراری عدالت، آزادی و حرمت گذاشتن به شأن معترضان و خانواده‌های داغدار و آسیب‌دیده اعتراض‌های اخیر ایران شده‌ اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایران اینترنشنال، امروز چهارشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۸، ۱۳۵ مستندساز ایرانی طی انتشار بیانیه ای در رابطه با اعتراضات آبان، اعلام کردند که چشم بر روی واقعیت‌های امروز سرزمین‌مان نمی‌بندیم و روایت کشته‌شدگان بی‌تدفین و بی‌مزار و زندانیان بی‌نام و بی‌نشان که هر کدامشان کسی از ما هستند را ثبت و حفظ خواهیم کرد.

مستندسازان ایرانی طی این بیانیه ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های داغدار و آسیب‌دیده اعتراض‌های آبان، نوشتند که روایت «خود را از آن‌چه بر ما گذشت ثبت و حفظ خواهیم کرد».

در بخشی از این بیانیه آمده است: «چهل روز است که داغدار و زخمی و بهت‌زده در برابر فجایع آبان‌ ماه، آنچه بر ما مردم این سرزمین‌ گذشت را به سوگ نشسته‌ایم؛ فجایعی که هرگز از خاطره و روح جمعی‌مان پاک نخواهد شد».

آنان با تاکید بر این که «مستندساز همواره واقعیت را دست‌مایه‌ کار خویش قرار داده»، ادامه دادند: “ما مستندسازان امضاکننده‌ این بیانیه اعلام می‌کنیم که نه تنها چشم بر روی واقعیت‌های امروز سرزمین‌مان نمی‌بندیم که در کنار مردم و دوش به دوش آن‌ها روایت خود را از آن‌چه بر ما گذشت ثبت و حفظ خواهیم کرد؛ روایت جان به لب رسیدن از غم نان، روایت کشته‌شدگان بی‌تدفین و بی‌مزار و زندانیان بی‌نام و بی‌نشان که هر کدام‌شان کسی از ما هستند”.

این سینماگران در پایان خواستار برقراری عدالت، آزادی و حرمت گذاشتن به شأن معترضان و خانواده‌های داغدار و آسیب‌دیده اعتراض‌های اخیر ایران شده‌اند.

بر اساس این گزارش، محمد رسولف، جعفر پناهی، رخشان بنی‌اعتماد و مینا اکبری از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه هرانا در رابطه با این اعتراضات نسخه دوم گزارش جمع بندی خود را منتشر کرد. تعداد ۷۱۳۳ بازداشت در جریان اعتراضات حاصل جمع بندی منابع دولتی و غیردولتی در این گزارش مستند شده است؛ هر چند با توجه به گستره اعتراضات و میزان خشونت ها رقم واقعی دستگیر شدگان تا چند برابر این رقم قابل تصور باشد.

در خصوص کشته شدگان این اعتراضات نیز مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران آماری بالغ بر چند صدتن را برآورد کرد.

نسخه کامل این گزارش را با نام “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید