خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  احضار ۲۲ تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان به دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه / سند

احضار ۲۲ تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان به دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه / سند

خبرگزاری هرانا – در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه در واکنش به افزایش قیمت بنزین، تجمعات اعتراضی در بسیاری از نقاط کشور برگزار شد. در خلال این اعتراضات شمار زیادی از شهروندان در شهرهای مختلف کشور توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. در همین خصوص روز دوشنبه ۲ دی ماه، ۲۲ تن از شهروندانی که پیشتر در جریان این اعتراضات در ارومیه بازداشت شده بودند، طی ابلاغیه ای جهت آخرین دفاع به دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه احضار شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸، ۲۲ تن از شهروندان بازداشتی در جریان تجمعات اعتراضی در ارومیه طی ابلاغیه ای به دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار شدند.

در این ابلاغیه که توسط بهزاد سارخانلو بازپرس شعبه ۶ دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه صادر شده است، از زهرا بیات ماکو، محمد نیکخوداش تپه، زهرا حبیبی، سودا محمدی بالانجی، حمید پورنجفی، کیوان نجفی بالدرلو، رامین حیدری قطلو، فاطمه زینالی، پویان بشیرخدایی، مژگان طهماسب زاده، علی حسینی آلمان آباد، رضا درویشی، امیر مشعوف، محمد علیزاده، عرفان اصغر دوست رضایی، عذرا خدادادی آق گنبد، محمدرضا قادر مکری، حسین حبیب وندیان، محمود علیزاده، سجاد صابر کردلر، رسول داماد چونقرالوی یکان، کیوان علیزاده ارومیه خواسته شده که جهت اخذ آخرین دفاع ظرف ۵ روز از زمان ابلاغ این احضاریه خود را به دادسرای عمومی و انقلاب معرفی کنند.

اتهام این شهروندان بر اساس ابلاغیه صادر شده، “اخلال در نظم و آسایش عمومی” عنوان شده است.

این شهروندان پیشتر در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه در واکنش به افزایش قیمت بنزین بازداشت شده بودند.

بازداشت شدگان پس از دستگیری به بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی شهر ارومیه منتقل شدند. تعدادی از این افراد مدتی بعد با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان دادرسی آزاد شدند.

از میان این افراد، حسین حبیب وندیان پیشتر نیز سابقه بازداشت و محکومیت دارد. وی در سال ۹۷ در مرحله بدوی به تحمل ۷ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۲ سال و ۸ ماه حبس تقلیل یافت. او نهایتا همزمان با موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی در اسفندماه گذشته از زندان ارومیه آزاد شد.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه هرانا در رابطه با این اعتراضات نسخه دوم گزارش جمع بندی خود را منتشر کرد. تعداد ۷۱۳۳ بازداشت در جریان اعتراضات حاصل جمع بندی منابع دولتی و غیردولتی در این گزارش مستند شده است؛ هر چند با توجه به گستره اعتراضات و میزان خشونت ها رقم واقعی دستگیر شدگان تا چند برابر این رقم قابل تصور باشد.

در خصوص کشته شدگان این اعتراضات نیز مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران آماری بالغ بر چند صدتن را برآورد کرد.

نسخه کامل این گزارش را با نام “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید