خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ ساعت ۲۳:۰۰:۱۰

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  اعتراضات آبان؛ افزایش شمار نزدیکان بازداشت شده پویا بختیاری/ کودک ۱۱ ساله در میان بازداشت شدگان

اعتراضات آبان؛ افزایش شمار نزدیکان بازداشت شده پویا بختیاری/ کودک ۱۱ ساله در میان بازداشت شدگان

خبرگزاری هرانا – شب گذشته نیروهای امنیتی هنگام مراجعه به منزل والدین پویا بختیاری از جانباختگان اعتراضات آبان جهت بازداشت آنان، علاوه بر این افراد دستکم ۶ نفر از نزدیکان از جمله پسر عموی ۱۱ ساله وی را نیز بازداشت کردند. خواهر، همسر خواهر، دو عمو و دایی پویا بختیاری نیز در این اقدام بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از بی بی سی فارسی،‌ شب گذشته دستکم ۸ شهروند در جریان دیدار با خانواده پویا بختیاری بازداشت شدند که یک کودک ۱۱ ساله نیز در میان بازداشت شدگان بود.

بر اساس این گزارش، به گفته یکی از بستگان خانواده بختیاری:‌ “در حمله شب گذشته نیروهای امنیتی، پدر و مادر، خواهر و شوهر خواهر، دو عمو و پسر عموی ۱۱ ساله و دایی پویا بختیاری بازداشت شده‌اند”.

این منبع مطلع از مراجعه نیروهای امنیتی به منزل یکی دیگر از دایی های پویا بختیاری خبر داد و گفت: “وی را بازداشت و پس از ساعاتی آزاد کردند”.

همزمان با این برخورد، نیروهای امنیتی استان البرز با مراجعه به منزل خانواده بختیاری اقدام به بازداشت منوچهر بختیاری و ناهید شیربیشه، پدر و مادر پویا بختیاری کردند.

خبرگزاری مهر با تایید این خبر آن را تحت عنوان “عناصر فعال در پروژه استمرار اغتشاشات و کشته سازی بازداشت شدند” بازتاب داد.

طی روز جاری عفو بین الملل نیز خواهان آزادی هرچه سریع‌تر ناهید شیرپیشه و منوچهر بختیاری مادر و پدر پویا بختیاری شد.

هرانا شب گذشته در گزارشی گفته بود روند تماس و تهدید مراجعه کنندگان به منزل بختیاری کماکان در جریان است و احتمال بازداشت افراد بیشتری می رود.

یک منبع مطلع پیشتر در این رابطه به گزارشگر هرانا گفته بود “امشب سه ماشین و حدود ده نفر از فعالان مدنی و همینطور تعدادی از وکلا به منزل خانواده بختیاری برای عرض تسلیت و دیدار رفته بودند، پس از پایان دیدار مراجعه کنندگان سوار بر سه ماشین در حال برگشت از کرج به تهران بودند که نیروهای امنیتی یکی از خودروها را متوقف کردند و سرنشینان آنها را بازداشت کردند.”

به گفته این منبع که نخواست هویتش اعلام شود “نیروهای امنیتی ساعتی بعد بازداشت شدگان را در میدان ونک تهران رها کردند اما تلفن های آنها را ضبط کردند، همچنین در میان بازداشت شدگان زوجی حضور داشت که نیروهای امنیتی به منزل آنها مراجعه و آنجا را تفتیش کردند اما صرفا به توقیف گوشی ها بسنده کردند.”

پدر پویا بختیاری با هدف برگزاری مراسم چهلم پویا، که مصادف با ۵ دی ماه بود فراخوانی را برای یادبود کشته شدگان اعتراضات ۱۳۹۸ پیشنهاد داد. این فراخوان که با استقبال گسترده ای روبرو شده بود منجر به احضار آقای بختیاری به اداره اطلاعات در روز شنبه شد، نیروهای امنیتی از او خواستند تا مراسم خود را لغو یا محدود کند اما آقای بختیاری این خواسته را نپذیرفت.

پویا بختیاری (زادهٔ ۱۹ شهریور ۱۳۷۱ – درگذشتهٔ ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در مهرشهر کرج) یکی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۳۹۸ ایران بود.

منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری اعلام نمود که پسر ۲۷ ساله‌اش در روز ۲۵ آبان ۱۳۹۸، در فاز ۴ مهرشهر کرج به ضرب گلوله کشته شد. به گفتهٔ او، پویا به همراه خواهر و مادرش در دومین روز از اعتراضات مردمی به افزایش قیمت بنزین به راهپیمایی معترضان پیوست که جمجمه‌اش هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان باخت.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه هرانا در رابطه با این اعتراضات نسخه دوم گزارش جمع بندی خود را منتشر کرد. تعداد ۷۱۳۳ بازداشت در جریان اعتراضات حاصل جمع بندی منابع دولتی و غیردولتی در این گزارش مستند شده است؛ هر چند با توجه به گستره اعتراضات و میزان خشونت ها رقم واقعی دستگیر شدگان تا چند برابر این رقم قابل تصور باشد.

در خصوص کشته شدگان این اعتراضات نیز مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران آماری بالغ بر چند صد تن را برآورد کرد.

نسخه کامل این گزارش را با نام “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید