خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  با وعده مساعد مسئولان، چنگیز قدم خیری به اعتصاب غذای خود پایان داد

با وعده مساعد مسئولان، چنگیز قدم خیری به اعتصاب غذای خود پایان داد

خبرگزاری هرانا – چنگیز قدم خیری، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان مسجدسلیمان امروز در پی وعده مساعد مسئولان قضایی و ملاقات با خانواده به اعتصاب غذای خود پایان داد.او پیشتر از روز پنج شنبه ۲۱ آذرماه در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و ممانعت اداره اطلاعات از اعزام وی به مرخصی دست به اعتصاب غذا زده بود. آقای قدم خیری از نارسایی کلیوی رنج می‌برد و پیش از این نیز دچار خونریزی کلیوی شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۳ دی ماه ۱۳۹۸، چنگیز قدم خیری زندانی سیاسی تبعیدی در زندان مسجدسلیمان به اعتصاب غذای خود پایان داد.

چنگیز قدم خیری پس از ملاقات با دادستان و در پی وعده مساعد وی و همچنین ملاقات با خانواده خود پس از ۱۳ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

اعتصاب غذای این زندانی سیاسی در اعتراض به  عدم رسیدگی پزشکی و ممانعت اداره اطلاعات کامیاران از اعزام به مرخصی صورت گرفته بود.

 این زندانی سیاسی چندین بار به دلیل وخامت حال عمومی ناشی از نارسایی کلیوی به بیمارستان خارج از زندان اعزام شده و بنا به تشخیص پزشک باید به مرخصی اعزام شود که اداره اطلاعات کامیاران از این امر نیز ممانعت به عمل می آورد.

یک منبع مطلع ضمن تایید این خبر به هرانا گفته بود: “به گفته رئیس زندان مسجدسلیمان، ۳۲ زندانی امنیتی در کشور از جمله آقای قدم خیری مشمول عفو شده‌اند اما اداره اطلاعات کامیاران از آزادی وی ممانعت به عمل می آورد”.

پیشتر یک منبع نزدیک به آقای قدم خیری در گفتگو با هرانا در خصوص اعزام پیشین او به بیمارستان گفته بود: “چنگیز قدم خیری مدت زیادی است که از درد کلیه رنج می برد و یک کلیه‌اش را از دست داده است. با توجه به اینکه به وضعیت سلامتی وی رسیدگی تخصصی نشده، بهداری زندان به مسئولان زندان هشدار داده است در صورتی که در طی ۶ ماه آینده مداوا نشود، سلامت وی با تهدید جدی مواجه خواهد شد.”

چنگیز قدم خیری متولد ۱۳۶۷ که در سال ۱۳۹۰ بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود، پس از تحمل دو سال حبس به زندان مسجد سلیمان تبعید شد.

این زندانی پس از برگزاری چند جلسه محاکمه توسط دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام به ۴۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

آقای قدم خیری، بیش از دو سال پیش با تودیع وثیقه ۳۵۰ میلیون تومانی به مرخصی استعلاجی ۱۵ روزه اعزام شد که علیرغم تشکیل پرونده پزشکی در بیمارستانی واقع در شهر دزفول به دلیل سانحه‌ای که برای اعضای خانواده وی رخ داد قادر به انجام عمل جراحی و بستری شدن در بیمارستان نشد.

این زندانی سیاسی تبعیدی از تاریخ اول اردیبهشت ماه ۹۷ به مدت ۱۰ روز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی دست به اعتصاب غذا زده بود و در پی وعده‌های مسئولان زندان به اعتصاب خود پایان داد.

چنگیر قدم خیری در بهمن ماه سال گذشته طی نامه ای که متن کامل آن توسط هرانا منتشر شده است، خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران علاوه بر طرح این موضوع که تحت شکنجه روحی و روانی قرار گرفته است و از بیمارهای متعدد جسمی و ضعف عمومی رنج می برد می گوید که بی گناه است و قربانی سناریوسازی دستگاه امنیتی شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید