خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  گزارشی از اعدام دو زندانی در زندان رجایی شهر کرج

گزارشی از اعدام دو زندانی در زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – چهارشنبه هفته گذشته، دو زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. این زن و مرد که نسبت پسرخاله و دخترخاله بایکدیگر داشتند متهم شده بودند که همسر زن را به قتل رسانده اند.

گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از رکنا، رسیدگی به این پرونده با شکایت یک زن به نام عشرت، مبنی بر سرقت از منزل وی و قتل شوهرش توسط سارق، در دستور کار پلیس قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، در جریان تحقیقات پلیس همسر مقتول و پسر خاله‌اش به نام مهدی بازداشت شدند و به قتل اعتراف کردند.

طبق اظهارات مهدی: “من وضع مالی بدی داشتم عشرت به من کمک مالی کرد اما چند روز بعد با من تماس گرفت و گفت شوهرش متوجه ماجرا شده است. او مرا ترساند و گفت، باید همسرش را بکشیم. روز حادثه به خانه آنها رفتم. با چوب ضربه‌ای به سر شوهرش زدم. با هم درگیر شدیم و عشرت با لوله آب چند ضربه به شوهرش زد و باعث مرگش شد. او سپس از من خواست از آنجا بروم تا با صحنه‌سازی قتل را در جریان سرقت نشان دهد”.

متهمین توسط شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شدند.

در جلسه دادگاه پدر و مادر مقتول در دادگاه درخواست اعدام کرده اما دختر مقتول از خون پدرش گذشت کرد.

هر دو متهم در دادگاه به اعدام محکوم شدند و با تأیید این حکم از سوی دیوان عالی کشور، حکم اعدام این زندانیان روز چهارشنبه هفته گذشته در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

لازم به ذکر است هرانا پیشتر در گزارشی از اعدام دستکم ۳ زندانی از جمله “عشرت نظری” و “مهدی زارعی” در روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه و با اتهام “قتل” در زندان رجایی شهر کرج خبر داده بود.

عشرت نظری حدود ۸ سال پیش از بابت اتهام “قتل” همسر خود بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. او نهایتا روز سه‌شنبه ۲۶ آذرماه جهت اجرای حکم از زندان قرچک ورامین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “عشرت نظری حدود ده سال پیش با همسرش ازدواج کرده بود. او همسر دوم شوهرش بود و پس از آنکه به اتهام قتل شوهرش بازداشت شد، با تقاضای قصاص از طرف فرزند شوهر خود از ازدواج اولش در دادگاه به اعدام محکوم شده بود.

خانم نظری یک بار دیگر در تابستان امسال جهت اجرای حکم به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود و با اخذ مهلت از اولیای دم مقتول به زندان قرچک ورامین بازگشته بود.

همزمان روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه “مهدی زارعی” نیز در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

مهدی زارعی، حدودا ۵۰ ساله و دارای دو فرزند است. وی پیش از این نیز پس از انتقال جهت اجرای حکم با کسب مهلت از اولیای دم به بند بازگردانده شده بود.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۸ اکتبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۲ شهروند اعدام شدند و ۱۳۴ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۵ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۶ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید