خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  جلسه دادگاه تجدیدنظر چهار شهروند در تهران برگزار شد

جلسه دادگاه تجدیدنظر چهار شهروند در تهران برگزار شد

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه تجدیدنظر بهنام شیخی، اکبر آزاد، علیرضا فرشی و حمید منافی امروز دوشنبه ۲ دی ماه در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد. این شهروندان پیشتر در مرحله بدوی مجموعا به تحمل ۴۵ سال حبس تعزیری و ٨ سال تبعید محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جلسه دادگاه تجدیدنظر جلسه دادگاه تجدیدنظر چهار فعال ترک (آذربایجانی) امروز دوشنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸ در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد.

این جلسه ساعت ۱۰ صبح امروز در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی بابایی و با حضور محمدرضا فقیهی به عنوان وکیل مدافع متهمان این پرونده به نام‌های اکبر آزاد، علیرضا فرشی، بهنام شیخی و حمید منافی برگزار شد.

در این جلسه جلسه دادگاه متهمان پرونده و وکیل مدافع آنها ضمن رد اتهامات وارده اساس تشکیل پرونده و سیر قضایی را غیرقانونی خوانده و گفته‌اند:« هر حکمی که فارغ از کم و کیف آن در این دادگاه صادر شود طرز نگاه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به مسئله زبان مادری اقوام غیرفارس قلمداد و در تاریخ ثبت خواهد شد».

علیرضا فرشی، اکبر آزاد، بهنام شیخی و حمید منافی در سال ۱۳۹۵ مرحله بدوی توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان  از بابت اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور” به ترتیب به ۱۵ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به باغملک از توابع استان خوزستان ، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به دره‌شهر از توابع استان ایلام، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان و ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به ازنا از توابع استان لرستان محکوم شده بودند.

از دلایل صدور حکم برای آقای فرشی مواردی از جمله: شرکت در مراسم‌ها خصوصی بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴، ارتباط با فعالان شهرهای مختلف برای سازماندهی مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری و راه‌اندازی یک دادخواست آنلاین که از مقامات ‌می‌خواهد زمینه برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری را فراهم کنند. همچنین ارسال نامه‌ای به دبیرکل یونسکو در تهران و درخواست کمک از این نهاد برای کسب مجوز برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبانی مادری در تهران عنوان شده است.

در اسفندماه سال ۹۶ نیز سازمان عفو بین الملل خواهان لغو حکم زندان و تبعید علیرضا فرشی شده بود. به گفته این نهاد آقای فرشی به خاطر فعالیت‌های صلح آمیزش از جمله حمایت از حقوق زبانی اقلیت‌ها بازداشت و به ۱۵ سال زندان و ۲ سال تبعید محکوم شد. این نهاد مدافع حقوق بشر که مقر آن در لندن است در بیانیه خود گفت؛ مدافع حقوق بشر علیرضا فرشی سه سال پیش در چنین روزی به خاطر فعالیت‌های صلحآمیزش از جمله حمایت از حقوق زبانی اقلیت‌ها بازداشت شد. او اکنون به خاطر فعالیت‌های مسالمت آمیزش با یک حکم زندان طولانی مدت روبرو شده است.

این شهروندان به همراه سه تن دیگر به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در اسفندماه ۱۳۹۲ در نسیم شهر تهران بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان زمان دادرسی آزاد شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید