خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی آذربایجان غربی

زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی آذربایجان غربی

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته دو کولبر در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی خوی و سردشت زخمی شدند. این کولبران جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی ارومیه منتقل شده و وضعیت جسمانی یکی از آنان وخیم گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای گذشته، در پی تیراندازی نیروهای زمینی سپاه پاسداران در مناطق مرزی شهرستان خوی یک کولبر زخمی شد.

 هویت کولبر زخمی شده، “حمید عابد، فرزند رضا، از اهالی بخش قطور” عنوان شده است.

همچنین در خبری دیگر از سردشت، یک کولبر به نام “هیوا صدیق‌زاده، ۲۳ ساله” در حادثه‌‌ای مشابه زخمی شده و وضعیت جسمانی وی وخیم گزارش شده است.

گفتنی است که این کولبران جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی ارومیه منتقل شده‌اند.

در این گزارش آمده است که این کولبران بدون اخطار قبلی از فاصله نزدیک و به ظن حمل کالای قاچاق مورد شلیک قرار گرفته اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید