خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات آبان؛ آزادی شش تن از بازداشت شدگان در شهرهای تبریز، اردبیل و بهبهان

اعتراضات آبان؛ آزادی شش تن از بازداشت شدگان در شهرهای تبریز، اردبیل و بهبهان

خبرگزاری هرانا – قدرت الله یوسفی و امیرطاهر فعال دو شهروند اهل تبریز دیروز پنج شنبه ۲۸ آذرماه از زندان تبریز آزاد شدند. همچنین آرش جوانشیر و مهرداد شیخی دو شهروند اهل اردبیل به ترتیب در روزهای ۲۳ آذرماه و ۹ آذرماه با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اردبیل آزاد شده‌اند. حسن زیارتی و رضا هاشمی شعبانی دو تن از شهروندان بازداشت شده در شهر بهبهان نیز به ترتیب در تاریخ ۱۶ آذر ماه و ۲۶ آذرماه با تودیع قرار تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌اند. این شهروندان پیشتر در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه در واکنش به افزایش قیمت بنزین، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دیروز پنج شنبه ۲۸ آذرماه ۱۳۹۸، قدرت الله یوسفی و امیرطاهر فعال دو تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان در تبریز پس از ۳۳ روز بازداشت از زندان این شهر آزاد شدند.

قدرت الله یوسفی، متولد ۱۳۴۶ و امیر طاهر فعال، ۴٢ ساله روز دوشنبه ۲۷ آبان ماه ۹۸ در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه در واکنش به افزایش قیمت بنزین، توسط پلیس فتا تبریز بازداشت و فردای آن روز آزاد شده بودند. این شهروندان روز سه‌شنبه ۲۸ آبان‌ماه در حالی که ساعاتی از آزادی آنها گذشته بود، این بار توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد در تبریز منتقل شدند.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان، قدرت الله یوسفی و امیرطاهر فعال طی مدت بازداشت دو بار با خانواده خود تماس داشته و عصر روز چهارشنبه ۶ آذرماه با پایان مراحل بازجویی و با دستور به دستور قاضی شعبه ۱۶ دادسرای عمومی و انقلاب تبریز از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به زندان این شهر منتقل شده بودند.

همچنین آرش جوانشیر و و مهرداد شیخی دو شهروند اهل اردبیل نیز به ترتیب در تاریخ ۲۳ آذرماه و ۹ آذرماه با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اردبیل آزاد شده‌اند.

آرش جوانشیر در تاریخ ۲۵ آبان ماه و مهرداد شیخی در تاریخ ۲۹ آبان ماه توسط نیروهای امنیتی در شهر اردبیل بازداشت شده بودند. مهرداد شیخی در منزل پدری خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل شد و پس از ۸ روز به زندان اردبیل منتقل شده بود.

حسن زیارتی و رضا هاشمی شعبانی دو تن از شهروندان بازداشت شده در شهر بهبهان نیز به ترتیب در تاریخ ۱۶ آذر ماه و ۲۶ آذرماه با تودیع قرار تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌اند.

این شهروندان پیشتر در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه در واکنش به افزایش قیمت بنزین، توسط نیروهای امنیتی در بهبهان بازداشت شده بودند.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس مدعی شد در این اعتراضات بیش از ۱۳۰ نفر کشته شده‌اند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه هرانا در رابطه با این اعتراضات نسخه دوم گزارش جمع بندی خود را منتشر کرد. تعداد ۷۱۳۳ بازداشت در جریان اعتراضات آبان از حاصل جمع بندی منابع دولتی و غیردولتی در این گزارش مستند شده است؛ هر چند با توجه به گستره اعتراضات و میزان خشونت ها رقم واقعی دستگیر شدگان تا چند برابر این رقم قابل تصور باشد. در خصوص کشته شدگان این اعتراضات نیز مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه نوع آمار را در نظر گرفته است، آمار نخست که صرفا تخمین های کلی است و منابع آن نهادها یا رسانه های غیردولتی هستند که طی گزارشات مختلفی جمعا از حدود ۴۳۰ کشته در کشور روایت می کنند. روند شناسایی و راستی آزمایی جان باختگان توسط هرانا کماکان ادامه دارد. همچنین لیست اسامی ۲۲۷ نفر از کشته شدگان که هرانا تا زمان تنظیم این گزارش موفق به گردآوری آن شده است در نسخه دوم گزارش جمع بندی اعتراضات خونین آبان منتشر شده است. از سوی دیگر تعدادی که هرانا مستقلا تا زمان انتشار آن گزارش قادر به راستی آزمایی مستقل شده است ۸۸ تن را در بر می‌گرفت.

نسخه کامل این گزارش را با نام “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید