خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان سنندج اعدام شد

یک زندانی در زندان سنندج اعدام شد

خبرگزاری هرانا –  بامداد امروز چهارشنبه ۲۷ آذرماه، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان سنندج اجرا شد. وی پیشتر جهت اجرای حکم اعدام از زندان قروه به زندان سنندج منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل ازمرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز چهارشنبه ۲۷ آذرماه ۱۳۹۸، حکم اعدام یک زندانی در زندان سنندج به اجرا درآمد.

هویت این زندانی که با اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بود “ فرزاد سیف پناهی”، عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، آقای سیف‌پناهی پیشتر در جریان یک درگیری که به قتل شخصی به نام “سعدی قادری” انجامید، بازداشت و در سال ۹۳ یه  اعدام محکوم شده بود.

در این گزارش آمده است که روز گذشته خانوادە‌ی این زندانی و شماری از فعالین مدنی در نامه‌ای از خانوادە‌ی مقتول درخواست بخشش کرده بودند اما خانوادە‌ی مقتول رضایت ندادند.
گفتنی است که وی پیشتر جهت اجرای حکم اعدام از زندان قروه به زندان سنندج منتقل شده بود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۸ اکتبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۲ شهروند اعدام شدند و ۱۳۴ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۵ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۶ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید