خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن ۵ کولبر در مناطق مرزی

کشته و زخمی شدن ۵ کولبر در مناطق مرزی

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه ۲۶ آذرماه دو کولبر در مناطق مرزی سردشت و پیرانشهر در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی زخمی شدند. در تاریخ ۲۳ آذرماه نیز یک کولبر دیگر نیز در مناطق مرزی اشنویه با شلیک نیروهای نظامی جان خود را از دست داد. پیشتر در تاریخ ۱۱ و ۱۲ آذرماه دو کولبر در مناطق مرزی مریوان و پیرانشهر نیز به همین شیوه مجروح شدند. همچنین هویت ۳ کولبر که روز گذشته در ارتفاعات مرزی مریوان بر اثر سرما و کولاک کشته، مصدوم و مفقود شده اند احراز شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۲۶ آذرماه ۱۳۹۸، دو کولبر به نام‌های “هدایت محمودی” در مناطق مرزی سردشت و “علی صابری” در پیرانشهر در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی سپاه پاسداران زخمی شدند.

همچنین شب شنبه ۲۳ ‌آذرماه یک کولبر در پی تیراندازی نیروهای مرزبانی در مناطق مرزی شهرستان اشنویه جان خود را از دست داده است.

هویت کولبر کشته شده “عزیز معروفی، فرزند حسین از اهالی روستای «بیمضرته » از توابع اشنویه، عنوان شده است.

از سوی دیگر روز دوشنبه ۱۱ آذرماه نیز یک کولبر دیگر به نام “یعقوب رضایی”، در مناطق مرزی مریوان مورد برخورد مسلحانه نیروهای مرزی قرار گرفته و به شدت زخمی شده بود.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه نیز گروهی از کولبران در ارتفاعات مرزی شهرستان پیرانشهر هدف تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفتند و یک کولبر به نام “جلال خالدی” از اهالی مهاباد به شدت زخمی شده است.

گفتنی است هویت ۳ کولبر که روز گذشته در ارتفاعات مرزی مریوان در اثر سرما، کولاک و بهمن دچار حادثه شده بودند احراز شد.

در این حادثه یک کولبر با هویت “آزاد خسروی، ۱۸ ساله، از اهالی روستای نی” جان خود را از دست داده و یک کولبر دیگر به نام “فرهاد خسروی، ۱۴ ساله” نیز مفقود شده است.

در همین حادثه کولبر دیگری به نام “حسین کرمی” پس از ساعاتی به صورت ناهشیار پیدا شده و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی سرو آباد منتقل شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید