خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  گاز مونواکسید کربن؛ مرگ و مصدومیت مادر و کودک در شهرستان میانه / مسمومیت ۳۳ نفر در البرز طی هفته گذشته

گاز مونواکسید کربن؛ مرگ و مصدومیت مادر و کودک در شهرستان میانه / مسمومیت ۳۳ نفر در البرز طی هفته گذشته

خبرگزاری هرانا – سخنگوی اورژانس استان آذربایجان شرقی از مسمومیت یک مادر و فرزند به دلیل نشت گاز مونوکسید کربن، خبر داد و گفت که این مادر ۳۸ ساله جان باخت و پسر هفت ساله‌اش به بیمارستان میانه انتقال یافت. همزمان رییس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز نیز گفت که ۳۳ نفر طی هفته گذشته در این استان دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، سخنگوی اورژانس استان آذربایجان شرقی گفت: “نشت گاز مونوکسید کربن در شهر میانه به زندگی مادری پایان داد و فرزندش را راهی بیمارستان کرد”.

وحید شادی‌نیا  اظهار داشت: “در حادثه عصر روز جمعه، بر اثر نشت گاز مونوکسید کربن از آبگرمکن، مادر ۳۸ ساله حین استحمام  جان باخت و پسر هفت ساله‌اش تحت اقدامات درمانی اورژانس به بیمارستان میانه انتقال یافت. کارشناسان اورژانس وضعیت کودک را وخیم گزارش کرده‌اند.”

شادی‌نیا برای پیشگیری از حوادث مرگبار مشابه، توصیه کرد،  به هیچ عنوان آبگرمکن گازی داخل رختکن حمام قرار داده نشود و  در محیطی که آبگرمکن گازی روشن است حتما محلی برای تهویه و ورود هوای تازه مدنظر باشد.

از سوی دیگر، رییس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز با تاکید بر رعایت الزامات ایمنی در نصب وسایل گاز سوز اعلام کرد که ۳۳ نفر طی هفته گذشته در این استان دچار گاز گرفتگی شدند.

دکتر مهرداد بابایی روز شنبه، اظهار داشت: “از این تعداد  ۱۹ نفر  به مراکز درمانی منتقل  و ۱۴ نفر نیز از خدمات درمان سرپایی برخوردار شدند”.

علائم مسمومیت با گاز منوکسید کربن در مراحل اولیه خواب آلودگی، تاری دید، ضعف و بی حالی، سوزش شدید در ناحیه چشم و گلو، سرگیجه، سردرد همراه با احساس سنگینی سر بوده و چنانچه این علائم گمراه کننده که با علائم سرماخوردگی تشابه دارد مورد توجه قرار نگرفته و اقدام موثری برای رفع عامل ایجاد گاز منوکسید کربن صورت نگیرد علائمی شدید تری همچون تهوع، استفراغ ، احساس گرفتگی و درد شدید در قفسه سینه و کبودی در ناحیه لبها بروز می‌کند.

بابایی توصیه کرد: “به محض بروز علائم اولیه که همزمان در یک یا چند نفر از اعضای حاضر در منزل، محل کار، کارگاه‌ها و … مواجه شدید بلافاصله در و پنجره‌ها را برای ورود هوای تازه باز کنید و وسایل گرمایشی را بررسی شود”.

از مهرماه سال جاری تاکنون حدود یکصد نفر در البرز دچار گاز گرفتگی شده اند که تعدادی از آنان جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید