خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن دو شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در جاسک و سراوان

کشته و زخمی شدن دو شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در جاسک و سراوان

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۱۸ آذرماه، دو شهروند در شهرستان‌های جاسک و سراوان بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی کشته و زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز دوشنبه ۱۸ آذرماه ۱۳۹۸، دو شهروند در شهرستان‌های جاسک و سراوان در اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی کشته و مصدوم شدند

هویت شهروند کشته شده در شهر جاسک “نبی بخش لشکرزاده” فرزند موسی و اهل گبرانی، عنوان شده است.

بر اساس این گزارش ساعت ۹ شب ۱۸ آذرماه، ماموران به ظن حمل سوخت به سمت خودروی “نبی بخش لشکرزاده” شلیک کردند که گلوله به وی اصابت کرده و کشته شده است.

همچنین یک شهروند دیگر به نام “عبدالباسط شیخ زاده” فرزند امان الله در پی شلیک ماموران نظامی مورد اصابت گلوله از ناحیه پا قرار گرفت. وضعیت او وخیم گزارش شده است.

گفته می شود که این افراد به ظن حمل سوخت قاچاق هدف تیراندازی قرار گرفته اند و طی این اقدام تعدادی دیگر نیز مجروح شده اند.

سالانه ده ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می شوند، عمده این افراد کسانی هستند که به کار فروش و جا‌به جایی سوخت مشغول اند که حکومت ایران آن را قاچاق می نامد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دی ماه ۹۷ با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید