خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, کارگران  >  پرونده اعتراضات هفت تپه؛ علی نجاتی به ۵ سال حبس محکوم شد

پرونده اعتراضات هفت تپه؛ علی نجاتی به ۵ سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – علی نجاتی، از اعضای سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. علی نجاتی در تاریخ ۸ آذرماه ۹۷، در جریان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه بازداشت و در تاریخ ۸ بهمن‌ماه همان سال با تودیع قرار آزاد شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، علی نجاتی عضو این سندیکای، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به پنج سال حبس محکوم شد.

فرزانه زیلابی، وکیل تعدادی از متهمین پرونده اعتراضات هفت‌تپه، با اعلام این خبر گفت: “علی نجاتی، کارگر اخراجی و عضو سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در تاریخ ۱۹ آبان ماه به اتهام اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام در شعبه بیست و هشتم دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه با حضور نماینده دادستان محاکمه و نهایتا به پنج سال حبس محکوم شده است”.

وی افزود: “آقای نجاتی از متهمان پرونده اعتراضات هفت تپه در دوازدهم مردادماه به همراه اسماعیل بخشی، محمد خنیفر و هیئت تحریریه نشریه گام احضار شده بود. با این حال مشخص نیست که چرا محاکمه وی به صورت جداگانه در نوزدهم آبان ماه برگزار شد. این در حالی است که ماهیت اتهام انتسابی مشترک که “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” بوده، رسیدگی توٲمان و همزمان را ایجاب می‌کرد. مراجع قضایی، برخی گزارش‌های غیر مستند مراجع امنیتی را پشت واژه‌های مبهم و کلی، مانند “رصد اطلاعاتی”، بدون بررسی درستی یا نادرستی آنها، مبنای صدور احکام سنگین و ناعادلانه برای کارگران قرار داده‌اند”.

یکشنبه ۱۹ آبان ماه ۹۸، جلسه رسیدگی به اتهامات علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران این مجتمع، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شده بود.

لازم به یادآوری است، روز سه شنبه ۱۱ تیرماه ۹۸، کیفرخواست صادره علیه علی نجاتی از متهمین پرونده اعتراضات هفت تپه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به وی ابلاغ و اتهامات مطروحه علیه وی “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده بود.

گفتنی است در تاریخ ۱۶ شهریورماه ۹۸، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، هفت متهم پرونده اعتراضات هفت تپه به نام های، سپیده قلیان، اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، امیر امیرقلی، عسل محمدی، امیرحسین محمدی فرد و ساناز اله یاری را مجموعا به ۱۱۰ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده بود.

شش تن از متهمان این پرونده که در زندانهای قرچک ورامین و زندان اوین در بازداشت طولانی مدت به سر می بردند با تودیع قرار وثیقه های سنگین و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌اند.

لازم به ذکر است علی نجاتی در تاریخ ۸ آذرماه ۹۷، در ارتباط با تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و نهایتا در تاریخ ۸ بهمن‌ماه سال گذشته پس از حدود دو ماه بازداشت با تودیع قرار به دلیل وضعیت پزشکی موقتا آزاد شد.

تلویزیون ایران شب ۲۹ دی ماه ۹۷ در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه که در جریان بازداشت و بازجویی پیشین آنها ضبط شده بود را نمایش داد که در آن گفته بودند با “گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران” ارتباط دارند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید