خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  پرونده فعالان محیط زیست؛ اعمال فشار و نگهداری ۳ تن از متهمان در انفرادی علیرغم صدور حکم

پرونده فعالان محیط زیست؛ اعمال فشار و نگهداری ۳ تن از متهمان در انفرادی علیرغم صدور حکم

خبرگزاری هرانا – سه تن از متهمان پرونده فعالان محیط زیست به نام های مراد طاهباز، نیلوفر بیانی و هومن جوکار علیرغم صدور حکم همچنان در سلول های انفرادی بند ۲ الف سپاه به سر می‌برند. این متهمان مجددا تحت بازجویی همراه با فشار قرار گرفته و به جهت ممانعت از اعتراض آنها نسبت به حکم صادره کماکان در سلول های انفرادی نگهداری می شوند. همزمان کتایون رجبی، خواهر سام رجبی، دیگر متهم این پرونده از ممانعت از اعزام برادرش به بیمارستان خبر داده است. متهمین این پرونده، فعالان محیط زیست در ایران هستند که نزدیک به ۷۰۰ روز گذشته را در بازداشت و در زندان اوین به سر برده و اوایل ماه جاری توسط دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۵۸ سال حبس تعزیری محکوم شده اند.

به گزارش هرانا به نقل از ایران اینترنشنال، مراد طاهباز، نیلوفر بیانی و هومن جوکار سه تن از متهمان پرونده فعالان محیط زیست علیرغم صدور حکم همچنان در سلول های انفرادی بند ۲ الف اطلاعات سپاه نگهداری می شوند.

بر اساس این گزارش اعمال فشار بر متهمین این پرونده به دلیل انصراف آنان از اعتراض نسبت به احکام صادره در دادگاه بدوی صورت گرفته است.

همچنین با وجود دستور پزشک بهداری زندان اوین مبنی بر انتقال سام رجبی به بیمارستان به دلیل مشکل هموروئید، مسئولان زندان همچنان برای انتقال او به بیمارستان مانع تراشی می‌کنند. کتایون رجبی، خواهر سام رجبی، در صفحه توییتر شخصی خود از در این خصوص نوشته است: “امروز هم برگه اعزام سامی به بیمارستان را صادر نکردند. برادر من را ۲۰ ماه در بازداشت موقت نگه داشتند، بدون ارائه مدرکی به ۶ سال محکوم کردند و حالا مانع درمانش هم می‌شوند”.

لازم به ذکر است که پیشتر حکم محکومیت متهمان این پرونده در زندان به آنان ابلاغ شده بود.

بر اساس حکم صادره، نیلوفر بیانی و مراد طاهباز هرکدام به ۱۰ تحمل سال حبس تعزیری، طاهر قدیریان و هومن جوکار هرکدام به تحمل ۸ سال حبس تعزیری، امیرحسین خالقی، سام رجبی و سپیده کاشانی هر کدام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و عبدالرضا کوهپایه را نیز به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

گفتنی است پس از برگزاری جلسات اول، دوم، سوم،چهارم و پنجم دادگاه این فعالان محیط زیستی در تاریخ ۱۰، ۱۳، ۲۳، ۲۴ و ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی ادامه جلسات دادگاه رسیدگی به این پرونده به سال جاری موکول شده بود.

مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه، فعالان محیط زیست در ایران نزدیک به ۷۰۰ روز گذشته را در بازداشت و در زندان اوین به سر می‌برند.

هرانا پیشتر در گزارشی مفصل به آخرین وضعیت این متهمین در زندان اوین پرداخته بود. در این گزارش اشاره شده بود که برخی از این متهمان از جمله یکی از زنان، به قصد اخذ اعترافات اجباری در ایام بازجویی مورد بدرفتاری و آزار جنسی قرار گرفته است. او تهدید به تجاوز شده و وضعیت بسیار بحرانی را در زندان سپری می‌کند. این زندانیان بعضا بیمار هستند و با شرایط روحی نامناسبی دست و پنجه نرم می‌کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید