خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, حقوق آکادمیک  >  تداوم بازداشت و وضعیت نا مشخص ۳ دانشجوی دانشگاه علم و صنعت

تداوم بازداشت و وضعیت نا مشخص ۳ دانشجوی دانشگاه علم و صنعت

خبرگزاری هرانا -شورای صنفی دانشجویان کشور از بازداشت ۵ دانشجوی دانشگاه علم و صنعت توسط وزارت اطلاعات خبر داده و گفته است که ۳ تن از این دانشجویان کماکان در بازداشت هستند. به گفته این شورا بازداشت شدگان جهت اخد اعترافات اجباری توسط این نهاد امنیتی تحت فشار قرار گرفته اند. پیش از این وزارت اطلاعات ایران مدعی شده بود تعدادی از دانشجویان این دانشگاه را که در اعتراضات آبان ماه نیز شرکت کرده بودند به دلیل آنچه «تلاش برای انفجار و آتش سوزی در خوابگاه این دانشگاه» خوانده بود بازداشت کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شورای صنفی دانشجویان کشور، ۵ تن از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت توسط وزارت اطلاعات بازداشت و علیرغم آزادی دو تن با تودیع قرار وثیقه، ۳ تن دیگر کماکان در بازداشت هستند.

بر اساس گزارش شورای صنفی دانشجویان کشور “بازداشت شدگان در این نهاد امنیتی مجبور به اعتراف علیه خود شده و وضعیت آنان نگران کننده است”.

لازم به ذکر است که در این گزارش به زمان بازداشت و هویت افراد بازداشت شده اشاره‌ای نشده است.

هفته گذشته وزارت اطلاعات ایران در اطلاعیه ای مدعی شده بود که تعدادی از دانشجویان این دانشگاه را به علت آنچه «تلاش برای انفجار، آتش سوزی و کشته سازی» خوانده بود بازداشت کرده است. این نهاد امنیتی همچنین گفته است که دانشجویان بازداشتی در اعتراضات اخیر ایران نیز شرکت داشته اند.

از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس مدعی شد این اعتراضات در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور رخ داده و بیش از ۱۳۰ نفر طی آن کشته شده‌اند. اما محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه هرانا در رابطه با این اعتراضات نسخه دوم گزارش جمع بندی خود را منتشر کرد. تعداد ۷۱۳۳ بازداشت در جریان اعتراضات آبان از حاصل جمع بندی منابع دولتی و غیردولتی در این گزارش مستند شده است؛ هر چند با توجه به گستره اعتراضات و میزان خشونت ها رقم واقعی دستگیر شدگان تا چند برابر این رقم قابل تصور باشد. در خصوص کشته شدگان این اعتراضات نیز مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه نوع آمار را در نظر گرفته است، آمار نخست که صرفا تخمین های کلی است و منابع آن نهادها یا رسانه های غیردولتی هستند که طی گزارشات مختلفی جمعا از حدود ۴۳۰ کشته در کشور روایت می کنند. روند شناسایی و راستی آزمایی جان باختگان توسط هرانا کماکان ادامه دارد. همچنین لیست اسامی ۲۲۷ نفر از کشته شدگان که هرانا تا زمان تنظیم این گزارش موفق به گردآوری آن شده است در نسخه دوم گزارش جمع بندی اعتراضات خونین آبان منتشر شده است. از سوی دیگر تعدادی که هرانا مستقلا قادر به تایید آنها تاکنون شده است ۸۸ تن را در بر می‌گیرد.

نسخه کامل این گزارش را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید. گزارش جمع بندی اولیه هرانا را نیز در این لینک می‌توانید مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید