خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات آبان؛ ساعد بنفشی با تودیع قرار آزاد شد

اعتراضات آبان؛ ساعد بنفشی با تودیع قرار آزاد شد

خبرگزاری هرانا – ساعد بنفشی شهروند اهل سنندج روز سه شنبه ۱۹ آذرماه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان سنندج آزاد شد. آقای بنفشی در جریان اعتراضات سراسری اخیر در واکنش به افزایش قیمت بنزین توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت و روز دوشنبه ۱۸ آذرماه با پایان مراحل بازجویی به زندان این شهر منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۹ آذرماه ۱۳۹۸، ساعد بنفشی شهروند اهل سنندج با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

آزادی آقای بنفشی با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی صورت گرفته است.

ساعد بنفشی، پیشتر در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه امسال، توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت و روز دوشنبه ۱۸ آذرماه با پایان مراحل بازجویی به زندان این شهر منتقل شده بود.

اتهامات مطروحه در خصوص آقای بنفشی ”اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است.

وی پیش از این و در سال ۸۵ به اتهام «همکاری با یکی از گروه های مخالف نظام» بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه موقتا آزاد شده بود. آقای ساعدی در خردادماه ۸۷ به یک سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد و در تیرماه ۸۸ جهت تحمل حبس بازداشت و مدتی بعد با پایان مدت محکومیت خود از زندان سنندج آزاد شده بود

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس مدعی شد در این اعتراضات بیش از ۱۳۰ نفر کشته شده‌اند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه هرانا در رابطه با این اعتراضات نسخه دوم گزارش جمع بندی خود را منتشر کرد. تعداد ۷۱۳۳ بازداشت در جریان اعتراضات آبان از حاصل جمع بندی منابع دولتی و غیردولتی در این گزارش مستند شده است؛ هر چند با توجه به گستره اعتراضات و میزان خشونت ها رقم واقعی دستگیر شدگان تا چند برابر این رقم قابل تصور باشد. در خصوص کشته شدگان این اعتراضات نیز مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه نوع آمار را در نظر گرفته است، آمار نخست که صرفا تخمین های کلی است و منابع آن نهادها یا رسانه های غیردولتی هستند که طی گزارشات مختلفی جمعا از حدود ۴۳۰ کشته در کشور روایت می کنند. روند شناسایی و راستی آزمایی جان باختگان توسط هرانا کماکان ادامه دارد. همچنین لیست اسامی ۲۲۷ نفر از کشته شدگان که هرانا تا زمان تنظیم این گزارش موفق به گردآوری آن شده است در نسخه دوم گزارش جمع بندی اعتراضات خونین آبان منتشر شده است. از سوی دیگر تعدادی که هرانا مستقلا تا زمان انتشار آن گزارش قادر به راستی آزمایی مستقل شده است ۸۸ تن را در بر می‌گرفت.

نسخه کامل این گزارش را با نام “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید