خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم دو تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم دو تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز سه‌ شنبه ۱۹ آذرماه، جمعی از کارگران قطار شهری اهواز در خیابان سلمان فارسی این شهر و شماری از پرستاران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مقابل استانداری اضفهان، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایرنا، امروز سه‌شنبه ۱۹ آذرماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران قطار شهری اهواز در خیابان سلمان فارسی این شهر، دست به تجمع اعتراضی زدند.

یکی از کارگران مترو که هویت وی «م. نیسی» عنوان شده، در این خصوص گفت: “حدود ۲۰ ماه حقوق از شرکت کیسون به عنوان پیمانکار پروژه قطارشهری اهواز طلبکار هستیم”.

وی افزود: “چندماه از دستور رییس شورای تامین خوزستان مبنی بر پرداخت حقوق کارگران توسط شرکت کیسون و کارفرما گذشته اما تاکنون این مطالبات پرداخت نشده است. ما از مسئولان قطارشهری اهواز ناامید شدیم و خواستار ورود قوه قضاییه به این مساله هستیم”.

این کارگر ادامه داد: “علیرغم بی مهری‌هایی که به ما می‌شود اما همچنان سرکار حاضر می‌شویم و از اموال شرکت کیسون حراست می‌کنیم”.

شهرام شاهین زاده، مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز مدتی پیش در این خصوص گفته بود: “گزارشی از آخرین وضعیت مکاتبات در این زمینه به کارگران ارایه شده اما خواسته آنها پرداخت بیمه و حقوق معوقه است که البته حق دارند”.

مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز مدعی شد: “در راستای مصوبه شورای کارگری استانداری خوزستان، از وزارت کشور درخواست شده مبلغی به شهرداری اهواز تخصیص داده شود تا بخشی از حقوق معوقه کارگران را پرداخت کنیم که درحال طی شدن روند قانونی است. با پیگیری معاون وزیر کشور این اعتبار درحال نقد شدن است”.

گفتنی است عملیات اجرایی مترو اهواز، بهمن سال ۸۵ آغاز شده اما تاکنون پیشرفت این پروژه کمتر از ۳۰ درصد بوده است. پروژه قطار شهری اهواز از اواخر سال گذشته به دلیل مشکلات مالی به حالت تعطیل درآمده است. با شدت گرفتن اختلاف میان پیمانکار و کارفرمای قطار شهری اهواز در کنار سرنوشت نامشخص پروژه، زمان پرداخت حقوق معوقه کارگران قطار شهری نیز همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.

تجمع پرستاران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 

به گراش ایلنا، امروز سه‌شنبه ۱۹ آذرماه ۱۳۹۸، جمعی از پرستاران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در مقابل ساختمان استانداری این شهر تجمع کردند.

محمود عمیدی، فعال صنفی پرستاری، با اشاره به اینکه اعتراض پرستاران اصفهان کاملاً خودجوش و به اجرایی شدن “طرح قاصدک” بوده، در اینباره گفت: “پرستاران بارها اعلام کردند که طرح قاصدک که چند سالی است اجرایی می‌شود غیرقانونی است. متاسفانه بعد از تصویب طرح قاصدک پس از گذشت یک سال، ۹ ماه و در برخی دانشگاه‌ها ۱۴ ماه پولی به پرستاران تحت عنوان طرح قاصدک پرداخت می‌شود که بسیار کم است. قاصدک در خیلی از دانشگاه‌ها شامل اضافه‌کاری و کارانه است”.

این فعال صنفی افزود: “قبل از اجرایی شدن طرح قاصدک، پرستاران اضافه‌ کاری را نهایتاً با یک ماه تاخیر دریافت می‌کردند؛ این در حالی است که از وقتی این طرح به اجرا درآمده پرستاران مجبورند که ۹ ماه، یک سال یا ۱۴ ماه منتظر بمانند تا مطالبات معوقه خود را دریافت کنند. پرستاران قبل از طرح قاصدک نیز کارانه را با دو تا سه ماه تاخیر می‌گرفتند”.

عمیدی ادامه داد: “البته مشکل اصلی پرستاران وجود تبعیض در پرداخت‌ها بین پزشکان و پرستاران است و خیلی از خدمات پرستاری به نام پزشکان ثبت می‌شود”.

روز گذشته آرش نجیمی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در این خصوص گفته بود: “این دانشگاه از سازمان بیمه سلامت از سال ۹۶ تا ۹۸،  ۱۹۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و از سازمان تامین اجتماعی از سال ۹۷ تا ۹۸ مقدار ۵۴۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون طلب دارد. عدم پرداخت این مطالبات باعث ایجاد مشکلات مالی در همه بخش‌ها از جمله پرداخت به کارکنان، پزشکان، پرستاران و اعضای هیات علمی شده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید