خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ ساعت ۲۳:۰۰:۵۳

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  اعتراضات آبان؛ بازداشت ۱۹ شهروند در ۵ استان تحت عنوان «لیدر و عوامل اغتشاشات»

اعتراضات آبان؛ بازداشت ۱۹ شهروند در ۵ استان تحت عنوان «لیدر و عوامل اغتشاشات»

خبرگزاری هرانا – امروز سه شنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۸، برخی مسئولان انتظامی و قضایی در استان‌های اصفهان، البرز، فارس، تهران و کرمانشاه از بازداشت ۱۹ شهروند معترض تحت عنوان “لیدر و عامل اغتشاشات” خبر دادند. استفاده از این عنوان در خصوص مردم معترض بازداشت شده در حالی است که پیشتر روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده آیت الله خامنه‌ای منتشر می‌شود، با تاکید بر اینکه «مراجع قضایی مجازات اعدام با طناب دار را برای لیدرهای آشوب اخیر قطعی می‌دانند»، نوشت: «اقدام آشوبگران مصداق بغی است و مجازات قانونی و شرعی آن‌ها اعدام است.»

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایرنا، محمد حسن اسماعیلی، رئیس پلیس امنیت عمومی استان اصفهان از بازداشت ۴ شهروند در ارتباط با اعتراضات آبان ماه تحت عنوان “عوامل اصلی اغتشاشات” در این استان خبر داد.

وی افزود: “متهمین پس از تشکیل پرونده به مراجع قضائی تحویل داده شدند”.

همچنین در گزارشی دیگر، عباسعلی محمدیان، فرمانده انتظامی استان البرز از بازداشت ۵ شهروند خبر داد و مدعی شد این افراد اقدام به “آتش زدن یک جایگاه سوخت” در شهرستان فردیس کرده بودند.

به گزارش رکنا، رهام بخش حبیبی، فرمانده انتظامی استان فارس از بازداشت یک شهروند مرتبط با اعتراضات آبان ماه خبر داد.

به گزارش ایلنا، علی اکبر جاویدان، فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: “۴ نفر از معترضان حوادث روز ۲۵ آبان در شهرهای کرمانشاه و جوانرود دستگیر شدند”.

وی با بیان اینکه این افراد بین ۲۰ تا ۳۵ سال سن دارند، بازداشت این شهروندان را تحت عنوان “لیدر اعتراضات” عنوان کرد.

به گزارش میزان، محمد گنجه، رئیس پایگاه نهم پلیس امنیت عمومی تهران، از بازداشت ۵ شهروند تحت عنوان “عوامل اغتشاشات” خبر داد و مدعی شد این افراد اقدام به “انسداد معابر عمومی” در بزرگراه آزادگان کرده بودند.

استفاده از این عنوان در خصوص مردم معترض بازداشت شده در حالی است که پیشتر روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده آیت الله خامنه‌ای منتشر می‌شود، با تاکید بر اینکه «مراجع قضایی مجازات اعدام با طناب دار را برای لیدرهای آشوب اخیر قطعی می‌دانند»، نوشت: «اقدام آشوبگران مصداق بغی است و مجازات قانونی و شرعی آن‌ها اعدام است.»

از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس مدعی شد این اعتراضات در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور رخ داده و بیش از ۱۳۰ نفر طی آن کشته شده‌اند. اما محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه هرانا در رابطه با این اعتراضات نسخه دوم گزارش جمع بندی خود را منتشر کرد. تعداد ۷۱۳۳ بازداشت در جریان اعتراضات آبان از حاصل جمع بندی منابع دولتی و غیردولتی در این گزارش مستند شده است؛ هر چند با توجه به گستره اعتراضات و میزان خشونت ها رقم واقعی دستگیر شدگان تا چند برابر این رقم قابل تصور باشد. در خصوص کشته شدگان این اعتراضات نیز مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه نوع آمار را در نظر گرفته است، آمار نخست که صرفا تخمین های کلی است و منابع آن نهادها یا رسانه های غیردولتی هستند که طی گزارشات مختلفی جمعا از حدود ۴۳۰ کشته در کشور روایت می کنند. روند شناسایی و راستی آزمایی جان باختگان توسط هرانا کماکان ادامه دارد. همچنین لیست اسامی ۲۲۷ نفر از کشته شدگان که هرانا تا زمان تنظیم این گزارش موفق به گردآوری آن شده است در نسخه دوم گزارش جمع بندی اعتراضات خونین آبان منتشر شده است. از سوی دیگر تعدادی که هرانا مستقلا قادر به تایید آنها تاکنون شده است ۸۸ تن را در بر می‌گیرد.

نسخه کامل این گزارش را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید. گزارش جمع بندی اولیه هرانا را نیز در این لینک می‌توانید مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید