خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات آبان؛ میثم جولانی با تودیع قرار آزاد شد

اعتراضات آبان؛ میثم جولانی با تودیع قرار آزاد شد

خبرگزاری هرانا – میثم جولانی، شهروند اهل اردبیل با تودیع قرار کفالت از زندان اردبیل آزاد شد. آقای جولانی پیشتر در جریان اعتراضات سراسری اخیر در واکنش به افزایش قیمت بنزین توسط نیروهای امنیتی در خانه پدری خود در اردبیل بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۸ آذرماه ۹۸، میثم جولانی، شهروند اهل اردبیل با تودیع قرار کفالت ۱۵ میلیون تومانی آزاد شد.

اتهام آقای جولانی “اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف” عنوان شده است.

هفته گذشته نیز چهار عضو خانواده آقای جولانی که برای پیگیری وضعیت وی به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل مراجعه کرده بودند، پس از مشاجره با آقای سلیم، دادیار مستقر در دادستانی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل بازداشت شدند. والدین آقای جولانی به همراه مهدی جولانی و سمیه جولانی، برادر و خواهر این شهروند بازداشتی ساعت ۹ صبح یکشنبه ۱۰ آذرماه به کلانتری ۱۱ اردبیل منتقل شده و در ساعت ۱۸ پس از بازجویی توسط قاضی کشیک آزاد شدند.

میثم جولانی، پیشتر در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه امسال، توسط نیروهای امنیتی در خانه پدری خود در اردبیل بازداشت و به زندان این شهر منتقل شده بود. گفته می‌شود طی هفته گذشته علیرغم صدور قرار کفالت ۱۵ میلیون تومانی مسئولان از قبول قرار و صدور دستور آزادی وی خودداری کرده‌ بودند.

در خصوص میثم جولانی گفتنی است که وی پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس مدعی شد در این اعتراضات بیش از ۱۳۰ نفر کشته شده‌اند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه هرانا در رابطه با این اعتراضات نسخه دوم گزارش جمع بندی خود را منتشر کرد. تعداد ۷۱۳۳ بازداشت در جریان اعتراضات آبان از حاصل جمع بندی منابع دولتی و غیردولتی در این گزارش مستند شده است؛ هر چند با توجه به گستره اعتراضات و میزان خشونت ها رقم واقعی دستگیر شدگان تا چند برابر این رقم قابل تصور باشد. در خصوص کشته شدگان این اعتراضات نیز مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه نوع آمار را در نظر گرفته است، آمار نخست که صرفا تخمین های کلی است و منابع آن نهادها یا رسانه های غیردولتی هستند که طی گزارشات مختلفی جمعا از حدود ۴۳۰ کشته در کشور روایت می کنند. روند شناسایی و راستی آزمایی جان باختگان توسط هرانا کماکان ادامه دارد. همچنین لیست اسامی ۲۲۷ نفر از کشته شدگان که هرانا تا زمان تنظیم این گزارش موفق به گردآوری آن شده است در نسخه دوم گزارش جمع بندی اعتراضات خونین آبان منتشر شده است. از سوی دیگر تعدادی که هرانا مستقلا تا زمان انتشار آن گزارش قادر به راستی آزمایی مستقل شده است ۸۸ تن را در بر می‌گرفت.

نسخه کامل این گزارش را با نام “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید