خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  ناصر رجب، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

ناصر رجب، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – ناصر رجب، شهروند بهایی ساکن کرج ساعتی قبل با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد. وی در تاریخ ٢۵ آبان ماه امسال توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به یکی از سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه در زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ناصر رجب، شهروند بهایی ساکن کرج امروز دوشنبه ۱۸ آذرماه ۱۳۹۸، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

آزادی این شهروند بهایی ساعتی قبل با تودیع قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی صورت گرفته است.

علیرغم مراجعه مکرر خانواده رجب به نهادهای قضایی و امنیتی کرج، مسئولان مربوطه تا پیش از این از پاسخگویی درباره سرنوشت ایشان سر باز می زدند.

بازداشت آقای رجب روز شنبه ٢۵ آبان ماه ۹۸ توسط هفت مامور امنیتی صورت گرفته بود. ماموران در زمان بازداشت این شهروند بهایی از ارائه کارت شناسائی و حکم بازداشت و بازرسی منزل خودداری کرده بودند. در حالی که که همسر ایشان خانم نغمه رجب اجازه این کار را بدون ارائه حکم بازرسی نداده بودند ماموران اقدام به تفتیش منزل کرده و برخی از وسایل شخصی ایشان از قبیل موبایل و کارت شناسائی وی را ضبط کرده و با خود برده بودند.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند بهایی پیشتر به گزارشگر هرانا گفته بود: “آقای ناصر رجب و همسرشان خانم نغمه رجب در موقعیت‌های بحرانی کشور از قبیل بروز زلزله و سیل همراه با سایر شهروندان بهائی و همسایگان مسلمان به کمک‌های بشر دوستانه و ارسال آذوقه و مایحتاج به مناطق آسیب دیده اقدام می‌کردند. ایشان بارها از سوی ماموران امنیتی در لباس نهادهای مختلف نسبت به ادامه فعالیتشان منع شده و تهدید شدند که بازداشت خواهند شد؛ نهایتا هم در تاریخ ۲۵ آبان ایشان را بازداشت کردند”.

این منبع مطلع پیشتر در خصوص سابقه بیماری این شهروند بهایی به هرانا گفته بود: “آقای رجب سال گذشته عمل قلب باز دایسکشن انجام دادند و طی این مدت به صورت مداوم تحت مراقبت پزشک بودند. ماموران اجازه بردن داروهای قلب را به ایشان ندادند و طی این مدت با پیگیری‌های مداوم همسر و خانواده در نهادهای امنیتی و قضائی نیز از دریافت داروها ایشان خودداری کرده‌اند”.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید