خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ ساعت ۰:۲۶:۰۰

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  شهروندان بهایی بازداشت شده در بهارستان اصفهان؛ آزادی ۹ تن و تداوم بازداشت یک تن دیگر

شهروندان بهایی بازداشت شده در بهارستان اصفهان؛ آزادی ۹ تن و تداوم بازداشت یک تن دیگر

خبرگزاری هرانا – ۹ تن از شهروندان بهایی بازداشت شده در شهر بهارستان اصفهان به نام‌های “شهاب فردوسیان، نسیم جابری، مهران الله دادی، شهباز باشی، سروش آزادی، ناصر لطفی، قدوس لطفی، ساغر منوچهرزاده و هما منوچهرزاده طی روزهای گذشته با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌اند. وحید نیازمند دیگر شهروند بهایی بازداشت شده در این شهر نیز کماکان در بازداشت بسر می‌برد. این افراد در تاریخ ۸ آذرماه امسال توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. ماموران در حین بازداشت اقدام به تفتیش منازل این افراد کرده و برخی از وسایل شخصی آنها را نیز ضبط کرده و با خود برده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، وحید نیازمند، شهروند بهایی بازداشتی در شهر بهارستان اصفهان با گذشت ده روز از زمان بازداشت کماکان در بازداشت بسر می‌برد.

به گفته یک منبع مطلع “خانواده آقای وحید نیازمند طی روزهای گذشته برای تودیع قرار وثیقه به نهادهای مربوطه مراجعه کردند؛ با این حال مسئولان قضایی تاکنون وثیقه را قبول نکرده‌اند و ایشان همچنان در بازداشت بسر می‌برند”.

وحید نیازمند پیشتر در تاریخ ۸ آذرماه ۱۳۹۸ همراه با ۹ شهروند بهایی دیگر توسط نیروهای امنیتی در منازل خود در شهر بهارستان اصفهان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند.

ماموران در حین بازداشت اقدام به تفتیش منزل این شهروندان کرده و برخی وسایل شخصی آنها را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

شهاب فردوسیان، نسیم جابری، مهران الله دادی، شهباز باشی، سروش آزادی، ناصر لطفی، قدوس لطفی، ساغر منوچهرزاده و هما منوچهرزاده شهروندان بهایی هستند که طی روزهای گذشته با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌اند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید