خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  تبادل زندانیان؛ زی یو وانگ، دانشجوی آمریکایی از زندان اوین آزاد شد

تبادل زندانیان؛ زی یو وانگ، دانشجوی آمریکایی از زندان اوین آزاد شد

خبرگزاری هرانا –  زی یو وانگ، شهروند دو تابعیتی چینی-آمریکایی و دانشجوی دانشگاه پرینستون از زندان اوین آزاد شد. وی تابستان سال ۱۳۹۵ در تهران بازداشت و به اتهام “جاسوسی برای آمریکا” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم مدتی بعد در دادگاه تجدیدنظر عیناً تایید شده بود. مقام های ایران و آمریکا تایید کردند که آزادی وی در چارچوب مبادله با یک زندانی ایرانی در آمریکا صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زی یو وانگ، شهروند دو تابعیتی چینی-آمریکایی و دانشجوی دانشگاه پرینستون از زندان اوین آزاد و امروز به خانواده اش در آمریکا پیوست.

زی یو وانگ تابستان سال ۱۳۹۵ در تهران بازداشت شد و مدتی بعد توسط دادگاه انقلاب تهران ار بابت اتهام “جاسوسی برای آمریکا” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم مرداد ماه ۱۳۹۶ در دادگاه تجدیدنظر استان تهران نیز تایید شد.

پس از آن هوا کوا، همسر این دانشجوی دوره دکتری رشته تاریخ دانشگاه پرینستون در گفتگویی با دانشگاه پرینستون درباره همسرش گفته بود که او ایران را دوست دارد و فقط برای پروژه دکترایش به ایران سفر کرده و هیچ فعالیت سیاسی نداشته و ندارد.

در تاریخ ۲۶ مردادماه ۱۳۹۶ نیز دانشگاه پرینستون با انتشار بیانیهای عنوان کرد: “ما از رد درخواست تجدید نظر او ناراحتیم. رای دادگاه و ادامه محکومیت ظالمانه او موجب نگرانی است”.

زی یو وانگ، دانشجوی دوره دکتری رشته تاریخ دانشگاه پرینستون و زندانی دو تابعیتی چینی-آمریکایی طی اسن مدت در اندرزگاه ۷ زندان اوین بسر می‌برد.

مقام‌های ایران و آمریکا مبادله مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه زندانی در آمریکا، با ژیائو وانگ، شهروند آمریکایی محبوس در ایران را تائید کرده‌اند.

در این تبادل زندانیان، ایران، ژیائو وانگ، محقق چینی تبار دانشگاه پرینستون آمریکا را که از سال ۲۰۱۶ در ایران زندانی بود آزاد کرده است.

در مقابل، آمریکا مسعود سلیمانی، استاد و پژوهشگر ایرانی را که از یک سال پیش در آمریکا زندانی بود، آزاد کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید