خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ ساعت ۱۷:۵۹:۳۳

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  دو عضو یک خانواده بهایی در شهرستان امیدیه با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

دو عضو یک خانواده بهایی در شهرستان امیدیه با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – اسماعیل فرزانه و بردیا فرزانه دو شهروند بهایی ساکن شهرستان امیدیه امروز شنبه ۱۶ آذرماه با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند. اسماعیل فرزانه و برادرزاده‌اش بردیا فرزانه در تاریخ ۹ آذرماه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. ماموران در حین بازداشت اقدام به تفتیش منازل این شهروندان کرده و برخی از وسایل شخصی ازجمله تلفن همراه آنها را ضبط کرده و با خود بردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۶ آذرماه ۱۳۹۸ اسماعیل فرزانه و بردیا فرزانه دو شهروند بهایی ساکن شهرستان امیدیه با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

اسماعیل فرزانه و بردیا فرزانه برادرزاده‌ی او روز شنبه ۹ آذرماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی در منازل خود در شهرستان امیدیه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند.

ماموران در حین بازداشت اقدام به تفتیش منازل این شهروندان کرده و برخی از وسایل شخصی ازجمله تلفن همراه آنها را ضبط کرده و با خود بردند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید