خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  احضار، بازجویی و تهدید نزدیکان روحانی اهل سنت بازداشت شده در اداره اطلاعات راسک

احضار، بازجویی و تهدید نزدیکان روحانی اهل سنت بازداشت شده در اداره اطلاعات راسک

خبرگزاری هرانا – امروز پنجشنبه ۱۴ آذرماه، تعدادی از نزدیکان مولوی فضل الرحمن کوهی، روحانی اهل سنت، از جمله برادرزاده او به اداره اطلاعات راسک احضار و مورد بازجویی و تهدید قرار گرفتند. مولوی فضل الرحمن کوهی از روحانیان اهل سنت و امام جمعه پشامگ سرباز، در تاریخ ۷ آذرماه، پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت مشهد، بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز پنجشنبه ۱۴ آذرماه ۹۸، اداره اطلاعات راسک نزدیکان مولوی فضل الرحمن کوهی را احضار کرده و مورد بازجویی قرار داده است.

صبح امروز پنجشنبه ۱۴ آذر‌، اداره‌اطلاعات شهرستان راسک داماد و برادرزاده مولوی فضل الرحمن کوهی “عبیدالله شیروزهی” را احضار و مورد بازجویی قرار داد است.

در این گزارش به نقل از یک‌ منبع مطلع آمده است: “بعد از احضار مولوی فضل الرحمن کوهی توسط دادگاه ویژه روحانیت و بازداشت وی توسط اطلاعات سپاه، اقوام‌ و آشنایان مولوی کوهی هم توسط اداره اطلاعات راسک مورد بازجویی و تهدید قرار گرفتند. اداره اطلاعات عبیدالله شیروزهی و ده نفر دیگر را احضار کرده و اخطار داده است که کوچکترین اعتراض و واکنشی از طرف مردم سرباز صورت بگیرد شماها مقصر و باید جوابگو باشید”.

روز شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸، گروهی از شهروندان ساکن شهرستان سرباز در اعتراض به بازداشت این روحانی اهل سنت دست به تجمع زده مسیر مواصلاتی جکیگور-چابهار و پارود-پشامگ در منطقه سرباز را بسته بودند.

تجمع این شهروندان با ورود ماموران سپاه پاسداران به درگیری کشیده شد و ماموران برای کنترل تجمع و متفرق کردن مردم، از گاز اشک‌آور استفاده کرده و به سمت شهروندان تیراندازی کردند که در پی آن تعدادی مجروح شدند و دستکم یک نفر به نام “ملا احمد لله زهی” بازداشت شده است.

کمپین فعالین بلوچ گفته است که در جریان درگیری دو تن نیز کشته شده اند.

لازم به یادآوری است روز پنجشنبه، ۷ آذرماه ۱۳۹۸، مولوی فضل الرحمن کوهی از روحانیان اهل سنت و امام جمعه پشامگ سرباز، پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت مشهد، بازداشت شد. همزمان با بازداشت این روحانی، ۸ نفر از همراهان وی نیز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

در این گزارش هویت این هشت شهروند بازداشت شده، “مولوی عبدالرئوف دشتی”، “حاج محمد نور آسکانی”، “عبدالعزیز شیروزهی”، “حافظ اصغر کوهی”، “خالد رسولی”، “حافظ حسن”، “حبیب آسکانی علیا” و “عبدل اربابی”، عنوان شده است.

لازم به ذکر است که مولوی فضل الرحمن کوهی پیشتر نیز در تاریخ ۱۴ فروردین ماه ۹۶، پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت بازداشت و پس از ۹ روز با قرار وثیقه صد میلیون تومانی آزاد شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید