خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  آزادی شماری از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری آبان

آزادی شماری از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری آبان

خبرگزاری هرانا – از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در واکنش به افزایش قیمت بنزین، تجمعات اعتراضی در بسیاری از نقاط کشور برگزار شد. در جریان این اعتراضات شمار زیادی از شهروندان در شهرهای مختلف کشور بازداشت شدند. از میان بازداشت شدگان اعتراضات آبان تاکنون تعدادی با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸ در شهرهای دهدشت، بهبهان، گچساران و یاسوج و طی روزهای گذشته تاکنون آزاد شده‌اند.

عمران مسلمان زاده فارغ‌التحصیل رشته کشاورزی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه یاسوج روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان یاسوج آزاد شد.

وی روز یکشنبه ۳ آذرماه توسط نیروهای امنیتی در شهر یاسوج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. پیشتر یک منبع مطلع در خصوص بازداشت آقای مسلمان زاده به گزارشگر هرانا گفته بود که بازداشت وی همراه با ضرب و شتم و توهین صورت گرفته است.

همچنین مسلم چرزیانی، شهروند ساکن بهبهان امروز چهارشنبه ۱۳ آذرماه با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده است.

سجاد راوود، دیگر شهروند بازداشتی در بهبهان روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده است. سجاد راوود، فرزند مظفر و اهل روستای کردستان کوچک از توابع شهرستان بهبهان در استان خوزستان است. وی طی روزهای گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

همچنینی چند شهروند دیگر ساکن بهبهان به نام‌های “مسعود مزینی، محمد محمدپور، حمید (حیدر) مکرم و رضا جوهری طی روزهای اخیر با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌اند. این شهروندان پیشتر در جریان اعتراضات سراسری بهبهان و روزهای پس از آن بازداشت و به بازداشتگاه‌های نهادهای امنیتی و زندان این شهر منتقل شده بودند.

 آرش صدیقی نژاد، عکاس اجتماعی اهل گچساران نیز که در روزهای ابتدایی اعتراضات اخیر بازداشت شده بود، طی روزهای گذشته آزاد شده است.

خشایار پورک پور، آقای آرم (نام کوچک احراز نشده) و آریا معصومی “شاعر و نویسنده” نیز در جریان نخستین روزهای اعتراضات آبان همراه با شمار دیگری از شهروندان در شهر دهدشت از شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد بازداشت و طی روزهای اخیر آزاد شده‌اند.

از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس مدعی شد این اعتراضات در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور رخ داده و بیش از ۱۳۰ نفر طی آن کشته شده‌اند. اما محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه هرانا در رابطه با این اعتراضات نسخه دوم گزارش جمع بندی خود را منتشر کرد. تعداد ۷۱۳۳ بازداشت در جریان اعتراضات آبان از حاصل جمع بندی منابع دولتی و غیردولتی در این گزارش مستند شده است؛ هر چند با توجه به گستره اعتراضات و میزان خشونت ها رقم واقعی دستگیر شدگان تا چند برابر این رقم قابل تصور باشد. در خصوص کشته شدگان این اعتراضات نیز مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه نوع آمار را در نظر گرفته است، آمار نخست که صرفا تخمین های کلی است و منابع آن نهادها یا رسانه های غیردولتی هستند که طی گزارشات مختلفی جمعا از حدود ۴۳۰ کشته در کشور روایت می کنند. روند شناسایی و راستی آزمایی جان باختگان توسط هرانا کماکان ادامه دارد. همچنین لیست اسامی ۲۲۷ نفر از کشته شدگان که هرانا تا زمان تنظیم این گزارش موفق به گردآوری آن شده است در نسخه دوم گزارش جمع بندی اعتراضات خونین آبان منتشر شده است. از سوی دیگر تعدادی که هرانا مستقلا قادر به تایید آنها تاکنون شده است ۸۸ تن را در بر می‌گیرد.

نسخه کامل این گزارش را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید. گزارش جمع بندی اولیه هرانا را نیز در این لینک می‌توانید مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید