خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  با پایان دوره محکومیت؛ حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهایی از زندان اوین آزاد شد

با پایان دوره محکومیت؛ حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهایی از زندان اوین آزاد شد

خبرگزاری هرانا – حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهایی اهل شیراز روز جاری با پایان دوره محکومیت خود از زندان اوین آزاد شد. وی پیشتر به دلیل تدریس ادبیات فارسی به دانشجویان محروم از تحصیل بهایی در دانشگاه مجازی بهاییان به ۵ سال حبس محکوم شده بود. آقای ممتاز پس از کاهش حکم محکومیت خود آزاد شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۲ آذرماه ۹۸، حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهایی با پایان دوره محکومیت خود از زندان اوین آزاد شد.

آقای ممتاز پس از کاهش مدت محکومیت خود آزاد شده است. حسن ممتاز مردادماه امسال در حالی به مرخصی اعزام شده بود که،در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه به دلیل حال نامناسب جسمی و پس از پیگیری‌ها و درخواست‌های مکرر وی و خانواده اش به بیمارستان خارج از زندان منتقل شد و پس از انجام آزمایشات تشخیصی و آنژیوگرافی با وجود وضعیت نامناسب جسمی و نیاز به درمان یک روز بعد با دستبند و پابند به زندان بازگردانده شده بود.

در آذرماه سال ۹۳، شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم ۵ سال حبس صادره علیه این شهروند بهایی توسط شعبه ۳۱ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه را عینا تائید کرده بود.

حسن ممتاز سروستانی در تاریخ ۷ دی‌ماه ۹۶ جهت گذراندن دوران محکومیت خود راهی زندان عادل آباد شیراز شد و در تاریخ ۷ اسفندماه ۹۷، به دلایل نامشخص به زندان اوین در تهران منتقل شده است.

این شهروند بهایی و از اساتید دانشگاه آنلاین بهاییان (BIHE) دچار بیماری حاد قلبی، کلیوی و چشم بوده و نیاز فوری به طی مراحل درمانی داشت.

لازم به ذکر است این شهروند پیش از این نیز سابقه چندین بازداشت را در پرونده خود داشته است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید