خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, بهداشت و محیط زیست  >  اجرای حکم اعدام یک محیط بان در کرمان

اجرای حکم اعدام یک محیط بان در کرمان

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز پنج شنبه ۷ آذرماه، حکم اعدام یک محیط بان که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، صبح روز پنچ‌شنبه ۷ آذرماه ۱۳۹۸، حکم اعدام یک محیط بان به اجرا درآمده است.

بر اساس این گزارش، محیط‌بان “افضلی”، در جریان یک درگیری خارج از شیفت و محدوده محیط بانی اقدام به قتل یک شکارچی کرده بود.

جمشید محبت خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور، در این خصوص گفت: “قاضی پرونده پس از چند جلسه دادگاه و رسیدگی به پرونده، رای به عمدی بودن قتل داد”.

وی افزود: “تا شب قبل از اجرای حکم مدیر کل استان و دیگر محیط بانان از خانواده مقتول طلب عفو کردند اما تلاش آنان نتیجه ای نداشت و حکم اعدام اجرا شد”.

لازم به ذکر است آبان ماه سال گذشته جمشید محبت خانی، در رابطه با این محیط بان گفته بود: “محیط‌بان افضلی در کرمان از ٨‌ سال پیش در زندان است. حکم اعدام او رسیده است و درحال رایزنی با خانواده ولی‌دم هستیم”.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۸ اکتبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۲ شهروند اعدام شدند و ۱۳۴ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۵ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۶ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید