خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  کمال حسن رمضان و سعید سنگر به زندان ارومیه بازگردانده شدند

کمال حسن رمضان و سعید سنگر به زندان ارومیه بازگردانده شدند

خبرگزاری هرانا – سعید سنگر، زندانی سیاسی امروز پنج‌شنبه از بازداشتگاه اداره اطلاعات به زندان ارومیه بازگردانده شد. کمال حسن رمضان، زندانی سیاسی محکوم به اعدام نیز روز دوشنبه به این این زندان بازگردانده شده است. این دو زندانی روز پنج‌شنبه ۳۰ آبان ماه  از زندان ارومیه به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سعید سنگر و کمال حسن رمضان، دو زندانی سیاسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات به زندان ارومیه بازگردانده شدند.

این دو زندانی روز پنج‌شنبه ۳۰ آبان ماه ۹۸  از زندان ارومیه به منتقل شده بودند.

سعید سنگر امروز پنج‌شنبه ۷ آذرماه و کمال حسن رمضان روز دوشنبه ۴ آذرماه ۱۳۹۸ به زندان ارومیه بازگردانده شده‌اند.

گفته می‌شود این افراد از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام و ارتباط با رسانه های بیگانه تحت بازجویی قرار گرفته‌اند.

به گفته یک منبع مطلع، کمال حسن رمضان طی دو روز اول بازجویی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

کمال حسن رمضان پیش از نیز در خردادماه، شهریورماه و اواسط آبان ماه امسال به بازداشتگاه‌های امنیتی منتقل و پس از مدتی به زندان بازگردانده شده بود.

این زندانی همچنین در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال گذشته به همراه سه زندانی سیاسی دیگر جهت تشکیل پرونده و تفهیم اتهام‌های جدید به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی ارومیه منتقل شده بود. این پرونده با دخالت نهادهای امنیتی به خاطر مشارکت این زندانیان در اعتصابات زندان تشکیل شده بود.

کمال حسن رمضان، ۳۳ ساله از اهالی شهر سریکانی از مناطق کردستان سوریه نیز پیشتر در تیرماه سال ۱۳۹۳ در نزدیکی شهر ارومیه توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد منتقل شده بود و چهار ماه در بازداشتگاه سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات به اتهام محاربه مورد بازجویی قرار گرفت. بعدها ماموران امنیتی وی را به شعبه یک بازپرسی دادگاه انقلاب ارومیه منتقل کرده و بعد از تفهیم اتهام «محاربه از طریق عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام» به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. وی چندین بار برای همکاری و گرفتن اعترافات تلویزیونی تحت فشار و شکنجه قرار گرفت و روز شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ در شعبه‌ی دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست «قاضی شیخلو» به ۱۰ سال و یک روز حبس محکوم شد.

با وجود صدور حکم، مجددا در سال ۱۳۹۵ در خصوص قتل یکی از اعضای بومی سپاه ارومیه که ده سال پیش صورت گرفته و این زندانی، آن زمان در خاک ایران نبوده است، مورد بازجویی قرار گرفت و نهایتا روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ به صورت غیابی از سوی شعبه‌ی سوم دادگاه انقلاب این شهرستان به اعدام محکوم شد.

زندانی دیگر سعید سنگر متولد ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۲ در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۷۹بازداشت شد اما در پرونده وی ۸ آبان ۱۳۷۹ به عنوان تاریخ دستگیری ذکر شده است.

آقای سنگر در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۷۹ طی کمتر از دو ماه توسط شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی فاطمی، از بابت اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از سازمانهای اپوزیسون به اعدام محکوم شد. آقای سنگر پس از آن از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین در تهران منتقل و تا سال ۸۲ در سلول انفرادی نگهداری شد. در آذرماه همان سال در مرحله تجدید نظر حکم وی با یک درجه تخفیف به حبس ابد تقلیل یافت و نهایتا به زندان ارومیه منتقل شد.

در تاریخ ۱۴ آبان سال ۱۳۸۶ این زندانی سیاسی از زندان ارومیه به زندان سنندج منتقل شد و در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۴ بار دیگر از زندان سنندج به زندان ارومیه بازگردانده شد.

حکم حبس ابد این زندانی در تاریخ ۳ دی ماه ۹۵ توسط شعبه ۴ اجرای احکام سنندج به ۱۸ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

در حالی که دوران محکومیت وی به اتمام رسیده و آقای سنگر بیشتر از یک سال، بیش از دوران محکومیت تحمل حبس کرده است، همچنان از آزادی وی جلوگیری می شود.  گفته می شود وی در دوران زندان با گشایش پرونده دیگری روبرو شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید