خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن چهار کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در استان آذربایجان غربی

کشته و زخمی شدن چهار کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در استان آذربایجان غربی

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۲ آذرماه، دو کولبر در مناطق مرزی شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته شدند. همچنین روز سه شنبه دو کولبر دیگر در مناطق مرزی شهرستان‌های سردشت و پیرانشهر نیز توسط همین نیروها زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه شنبه ۵ آذرماه ۱۳۹۸، گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان سردشت در کمین نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفته و در نتیجه‌ی گشودن آتش بر روی کولبران، یک تن از آنان به نام “حسن صالح‌پور” از ناحیه‌ی پا مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به شدت زخمی شد.

براساس گزارشی دیگر از پیرانشهر در همان روز، یک کولبر به نام “طاها رشیدزاده” در حادثه‌ی مشابهی زخمی شده و جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در ارومیه منتقل شده است.

در گزارشی دیگر آمده است، روز شنبه ۲ آذرماه، نیروهای همین ارگان نظامی در مناطق مرزی شهرستان اشنویه ابتدا دو کولبر به نام های “سمکو (اسماعیل) قادرنیا” فرزند علی از اهالی مهاباد و “ناصر مرادپور” فرزند عبدالله اهل روستای “کوزه‌رش” از توابع شهرستان سلماس را بازداشت و سپس به سوی آنان شیک کردند که در نتیجه هر دو کولبر جان خود را از دست دادند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

 

ناصر مرادپور

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید