خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زندگی بدون شناسنامه؛ مشکلات شهروندان تبعه عراق در ایلام

زندگی بدون شناسنامه؛ مشکلات شهروندان تبعه عراق در ایلام

خبرگزاری هرانا – صدها تبعه عراقی که در استان ایلام سکونت دارند پس از گذشت بیش از ۳ دهه از زندگی در این کشور کماکان از داشتن شناسنامه ایرانی و هویت محرومند. حسین ۴۰ ساله می گوید “از اینکه شناسنامه، کارت ملی و گواهینامه ندارم، خیلی ناراحتم زیرا نداشتن مدرک شناسایی حق زندگی را از ما گرفته است”. علوی، یکی دیگر از این شهروندان می گوید “من حتی نمی‌توانم با همسرم برای مسافرت به یک هتل برویم چراکه وقتی شناسنامه ندارم و اسم همسرم در شناسنامه نیست ما را نمی‌پذیرند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، سال هاست که کشور ایران میزبان صدها هزار عراقی است که به این کشور مهاجرت کرده‌اند.

آغاز مهاجرت اتباع عراقی به ایران به سال ۱۹۸۰ و روی کار آمدن صدام حسین به عنوان رئیس جمهوری عراق بر می‌گردد که با آغاز جنگ ایران و عراق تعداد زیادی از عراقی‌های ایرانی‌الاصل مقیم عراق از این کشور اخراج شده و به مرزهای ایران فرستاده شدند و پس از آن نیز با توجه به وقوع دیگر نابسامانی‌ها طی سال‌ها اتباع عراقی به‌صورت مداوم وارد ایران می‌شدند که با توجه به هم مرز بودن برخی استانها از جمله ایلام با کشور عراق آمار ورود اتباع عراقی به این استان بیش از سایر نقاط کشور بود.

سالها از این موضوع می‌گذرد اما همچنان تکلیف صدها تبعه عراقی که در این استان سکونت دارند مشخص نیست و پس از گذشت بیش از ۳ دهه از زندگی در این کشور آنها کماکان از داشتن شناسنامه و هویت محرومند.

محرومیت از ابتدایی ترین حقوق شهروندی

محمد یکی از اتباع عراقی ساکن ایلام گفت: سال‌هاست در این کشور زندگی می‌کنیم اما متاسفانه از داشتن شناسنامه محرومیم و این موضوع مشکلات بسیاری را برای ما و فرزندانمان به دنبال داشته است.

وی افزود: برخوردار نبودن از حقوق شهروندی و تسهیلات اجتماعی مانند بیمه تأمین اجتماعی، بیمه شغلی، عدم دسترسی به فرصت‌های شغلی مناسب و… از مواردی است که اتباع عراقی سالهاست با آن مواجه‌اند.

حسین ۴۰ ساله که مغازه دارد می‌گوید: کسب و کار و درآمدم خوب است اما از اینکه شناسنامه، کارت ملی و گواهینامه ندارم، خیلی ناراحتم زیرا نداشتن مدرک شناسایی حق زندگی راحت را از ما گرفته است.

وی ادامه داد: در ایران نمی‌توانیم حتی یک سیم کارت به نام خودمان داشته باشیم و این بی هویتی بسیار عذاب آور است.

علوی یکی دیگر از اتباع عراقی ایرانی الاصل می‌گوید: پدر و مادر بنده سالهای سال است که در ایران زندگی می‌کنند حتی برادر من نیز در جنگ ایران و عراق کشته شده است، اما هم اکنون ۸ سال است که برای دریافت شناسنامه تلاش می‌کنم اما بی‌ثمر است.

وی افزود: من حتی نمی‌توانم با همسرم برای مسافرت به یک هتل برویم چراکه وقتی شناسنامه ندارم و اسم همسرم در شناسنامه نیست ما را نمی‌پذیرند.

صدور شناسنامه منوط به احراز ایرانی بودن

در این راستا منوچهر تیموری مدیرکل ثبت احوال استان ایلام گفت: ایرانی‌های بازگشتی که کارت اقامت دارند در صورت احراز ایرانی الاصل بودن آنها بر اساس ماده ۴۵ قانون ثبت احوال، ثبت نام شده و برای آنها تشکیل پرونده داده می‌شود.

وی افزود: پس از تشکیل پرونده و استعلامات از دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و انجام یک سری امور اداری شناسنامه برای این افراد صادر می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال استان ایلام مدعی شد: طی دو سال گذشته برای ۷۰۰ نفر از ایرانی‌های بازگشتی شناسنامه صادر شده است و روند صدور شناسنامه در حال انجام است.

تیموری به تصویب قانون جدید در خصوص ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی اشاره کرد و گفت: بر اساس این قانون جدید برای فرزندان این افراد شناسنامه صادر خواهد شد که پس از ابلاغ دستورالعمل، قانون مذکور اجرایی خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید