خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان  >  بیش از ۸۰ درصد زنان قربانی همسرآزاری، خانه دار هستند

بیش از ۸۰ درصد زنان قربانی همسرآزاری، خانه دار هستند

خبرگزاری هرانا – رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ۸۸.۵ درصد زنان قربانی همسرآزاری، خانه دار هستند، گفت که رتبه اول زنان قربانی همسرآزاری، افرادی با تحصیلات سطح ابتدایی هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: “طبقه بندی زنان قربانی همسرآزاری بر اساس شغل نشان می‌دهد که ۱۱.۵ درصد آنان شاغل و ۸۸.۵ درصد آنان خانه دار و بیکار هستند”.

رضا جعفری روز سه شنبه، افزود: “دلیل عمده همسر آزاری از سوی مردان، اعتیاد آنان است؛ عدم تسلط به مهارت‌های زناشویی، بیماری‌های جسمی و روانی و بیکاری به ترتیب دیگر دلایل همسر آزاری به شمار می‌روند.

وی اضافه کرد: “طبقه بندی آزارها بر اساس نوع آن به ترتیب جسمی، عاطفی، روانی، غفلت و بی توجهی و سپس آزار جنسی است. رتبه اول زنان قربانی خشونت زنان با تحصیلات سطح ابتدایی هستند”.

جعفری بدون اشاره به آمار تماس‌های گرفته شده برای همسرآزاری با خط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی، اظهار داشت: “۹۷.۷ درصد قربانیان همسرآزاری، زنان و ۲.۳ درصد قربانیان را مردان تشکیل می‌دهند. قربانیان همسرآزاری بر اساس مدت زمان زندگی مشترک، ۳.۵ درصد آنها زیر یک سال، ۱۳ درصد یک تا سه سال، ۱۵.۵ درصد بین سه تا پنج سال و ۶۸ درصد بالای پنج سال از زندگی مشترک آنها می‌گذشت”.

رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: “اولین گروه سنی زنان قربانی خشونت، ۳۰ تا ۳۴ سال، بعد از آن ۳۵ تا ۳۹ سال و سپس ۲۵ تا ۲۹ سال داشتند؛ بیشترین فراوانی همسرآزاری در گروه سنی ۲۵ تا ۳۹ سال مشاهده شده است. با افزایش سن زنان، خشونت در مورد آنها کم می‌شود؛ به طوری که همسرآزاری در مورد زنان بالای ۵۰ سال حدود چهار درصد است؛ همچنین همسرآزاری در زنان زیر ۱۸ سال نیز تقریبا چهار درصد است”.

وی در ادامه به آمار مربوط به مرتکبان همسرآزاری اشاره کرد و افزود: “بیشترین فراوانی در سن مرتکبان همسرآزاری (مردان) بین ۲۵ تا ۴۹ سال است؛ تحصیلات آزاردهندگان بیشتر در مقطع زیر دیپلم بوده است؛ ۱۲ درصد مرتکبان همسرآزاری بیسواد بودند و ۲۵ درصد تحصیلات ابتدایی، ۲۴ درصد تحصیلات راهنمایی، ۱۱ درصد تحصیلات دبیرستان و ۱۸.۵ درصد تحصیلات در مقطع دیپلم داشته‌اند”.

جعفری تصریح کرد: “آمار مرتکبان همسرآزاری در مقطع دانشگاهی به حدود هشت درصد می رسد”.

لازم به ذکر است در بهمن ماه ۹۷، حبیب الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفته بود که طی سال گذشته حدود یک میلیون تماس با اورژانس اجتماعی ۱۲۳ از سوی مردم گرفته شده که از این میان حدود ۱۱ هزار تماس در ارتباط با کودک آزادی و حدود ۱۰ هزار تماس در ارتباط با همسر آزاری بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید