خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران کارخانه “دستمال نوظهور”

معوقات مزدی کارگران کارخانه “دستمال نوظهور”

خبرگزاری هرانا – کارگران کارخانه “دستمال نوظهور” از عدم پرداخت معوقات مزدی خود طی یک سال گذشته خبر دادند. همچنین حق بیمه‌ این کارگران، ظرف مدت دو سال گذشته پرداخت نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران کارخانه “دستمال نوظهور”، از عدم پرداخت معوقات مزدی خود خبر دادند.

در این گزارش آمده است که کارگران کارخانه “دستمال نوظهور” از میانه سال ۹۶ بیکار شدند. در آن زمان با تعطیلی کارخانه، کارگران برای دریافت مطالبات انباشته خود که شامل یک سال دستمزد برای شاغلان و سنوات بازنشستگان بود، راهی مراجع قضایی شدند.

علیرضا هوشمند که قبل از تعطیلی کارخانه، عضو شورای اسلامی کار این واحد تولیدی بوده و اکنون نماینده کارگران در دادگاه است، در ارتباط با سرنوشت این کارگران بعد از تعطیلی گفت: “قبل از تعطیلی کارخانه، حدودا ۳۰۰ کارگر بودیم و پس از آن، با رفتن کارگران فصلی‌ و قراردادی‌ به زحمت به ۱۰۰ نفر می‌رسیدیم. این کارخانه حدود ۷۰ کارگر رسمی داشت که همه آن‌ها حدود یک سال معوقات مزدی پرداخت نشده دارند”.

وی افزود: “در سال ۹۶، دادگاه اجازه توقیف اموال داد. پس از آن اجازه داد که شرکت را اجاره بدهیم و از محل اجاره، مطالبات کارگران را به تدریج پرداخت کنیم. اکنون شرکت را ماهی ۱۲۲ میلیون تومان به یک موزاییک‌سازی اجاره داده‌ایم، ولی با این وجود کارگران هنوز حدود یک میلیارد تومان از شرکت طلبکارند”.

هوشمند ادامه داد: “حق بیمه‌ها دو سال است که پرداخت نشده و کارگران و خانواده‌هایشان در این شرایط اقتصادی، دفترچه بیمه ندارند. بازنشستگان هم سنوات خود را نگرفته‌اند تا بلکه بتوانند آن را برای کار سرمایه‌گذاری کنند و از این شرایط ناگوار نجات یابند”.

وی در پاسخ به این سوال که عامل اصلی مشکلات این کارخانه چه بوده است، گفت: “نفهمیدیم چرا تولید تعطیل شد. ما کارگران رسمی، کارگر سازمان صنایع ملی بودیم. این شرکت ابتدا دولتی بود و اوضاع خوبی داشت. از ابتدای دهه ۹۰، کارخانه خصوصی شد و مصیبت از آنجا شروع شد. سالهاست که سود سهام ما را نداده‌اند. تا دهه ۷۰، هر دو ماه سود سهام به کارگران تعلق می‌گرفت اما بعد از آن گفتند شرکت سود نکرده است. ۲۰سال است که سود سهام ما ناپدید شده است.

وی افزود: “مسئولان باید به داد کارگران این کارخانه برسند. برند نوظهور و کارخانه‌ی آن، ۶۰ سال سابقه دارد، چرا باید به این سادگی زمین‌گیر شود؟ چرا خصوصی‌سازی کارگران را به این روز انداخته که برای دریافت چندرغاز مطالبات مزدی خود باید معطل دادگاه‌ها باشند؟”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید