خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  طی ۶ ماه نخست سال جاری؛ ثبت بیش از هزار ازدواج زیر ۱۸ سال در استان قزوین

طی ۶ ماه نخست سال جاری؛ ثبت بیش از هزار ازدواج زیر ۱۸ سال در استان قزوین

خبرگزاری هرانا – روز گذشته مدیر کل ثبت احوال استان قزوین از ثبت یک هزار و ۸۹ ازدواج زیر ۱۸ سال در این استان خبر داد. وی همچنین ضمن اعلام این که از این تعداد ۱۱ مورد زن و مابقی مرد بوده اند، گفت بیشترین میانگین سنی ازدواج برای دختران در قزوین ۱۰ تا ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ تا ۱۶ سال بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، دیروز شنبه ۲ آذرماه ۱۳۹۸، حسن وفایی، مدیر کل ثبت احوال استان قزوین از ثبت یک هزار و ۸۹ ازدواج زیر ۱۸ سال طی ۶ ماه نخست سال جاری در این استان خبر داد.

مدیر کل ثبت احوال استان قزوین در این خصوص گفت: “در ۶ ماه اول سال جاری، تعداد چهار هزار و ۴۴۲ ازدواج به ثبت رسیده که تعداد یک هزار و ۸۹ مورد از آن مربوط به ازدواج زیر ۱۸ سال بوده است”.

وی ضمن اعلام اینکه ۱۱ مورد از آمار کودک همسری ثبت شده در این استان، مرد و مابقی زن بوده‌اند، افزود: “بیشترین میانگین سنی ازدواج برای دختران در قزوین ۱۰ تا ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ تا ۱۶ سال بوده است”.

صدیقه ربیعی، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین با اشاره به پیامدهای ازدواج و بارداری در سنین پایین و خطرات آن گفت: ” دخترانی که خیلی زود ازدواج می‌کنند، عمدتا تحصیل رسمی را رها کرده و باردار می‌شوند و حتی در برخی مواقع بر اثر حاملگی و زایمان جان خود را از دست می‌دهند”.

گفتنی است ازدواج کودکان یا کودک همسری در ایران در سال‌های اخیر رو به افزایش است. فعالان حقوق کودک می‌گویند این پدیده در آینده بر سلامت خانواده‌های ایرانی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

آمار بالای ازدواج کودکانی که پیش از رسیدن به بلوغ فکری و ذهنی ازدواج می‌کنند از گستردگی این پدیده در ایران حکایت دارد. سن ازدواج در ایران بر مبنای “بلوغ جنسی” تعیین شده در حالی که به گفته کارشناسان، بلوغ جنسی تنها بخشی از ابعاد بلوغ  کامل انسان است. رشد، آگاهی، آموزش و آزادی در انتخاب، اساسی‌ترین و انسانی ترین شروط برای تشکیل خانواده است.

آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از کودک همسری ضربات جبران ناپذیری را بر روی زندگی دختران به‌ویژه بارداری‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ومیر مادران، افسردگی، و بعضاً اقدام به خودکشی در کنار آسیب‌هایی مانند طلاق بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی است.

بر اساس آمار منتشر شده بالغ بر ۹۵ هزار مورد طلاق زنان زیر ۱۹ سال در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴ ثبت شده که حدود ۵ هزار و ۷۶۰ مورد از این طلاق‌ها مربوط به ازدواج‌هایی است که سن زوجین کمتر از ۱۵ سال است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید