خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان, سایر گروهها  >  ایران به پرداخت ۱۸۰ میلیون دلار غرامت به جیسون رضاییان، زندانی سابق متهم شد

ایران به پرداخت ۱۸۰ میلیون دلار غرامت به جیسون رضاییان، زندانی سابق متهم شد

خبرگزاری هرانا – دادگاهی در امریکا، ایران را به پرداخت ۱۸۰ میلیون دلار به جیسیون رضائیان، خبرنگار ایرانی-آمریکایی محکوم کرده است. این خبرنگار ۵۴۴ روز با اتهام جاسوسی در ایران زندانی بوده و نهایتا در دی ماه ۹۶ در جریان مبادله زندانیان با کشور آمریکا آزاد شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از دویچه وله، یک دادگاه فدرال در آمریکا ایران را به پرداخت ۱۸۰ میلیون دلار غرامت به جیسون رضائیان، خبرنگار ایرانی – آمریکایی محکوم کرد.

بر پایه این حکم دادگاه فدرال آمریکا که روز جمعه اعلام شد، این مبلغ باید به رضائیان و خانواده او برای رنج و خسارات مالی که در این مدت زمان متحمل شدند، پرداخت شود. رضائیان ۱۸ ماه در ایران زندانی بود.

این روزنامه‌نگار ایرانی–آمریکایی در ۳۱ تیرماه سال ۹۳ به همراه همسرش یگانه صالحی در آپارتمانشان درتهران بازداشت و هر دو به زندان اوین منتقل شدند. یگانه صالحی نزدیک به دو ماه و نیم در زندان به سر برد و سپس آزاد شد. رضائیان اما به اتهام جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی در دادگاهی توسط قاضی صلواتی محکوم شد.

ریچارد لیون، قاضی دادگاه در توضیحی بر این حکم نوشته است: «گروگان گرفتن یک انسان و شکنجه کردن او برای تأثیرگذاری بر مذاکرات با ایالات متحده، یک رسوایی است.» قاضی صادرکننده حکم، گفته است که چنین روشی سزاوار مجازات و [اقداماتی] برای بازدارندگی است.

نزدیک به ۲۴ میلیون دلار از این مجموعه برای جیسون رضائیان در نظر گرفته شده و حدود ۳ میلیون دلار برای مادرش، نزدیک به ۳ میلیون دلار برای برادرش و ۱۵۰ میلیون دلار برای همه خانواده رضائیان. در این حکم آمده است، رضائیان در زندان از جمله با محرومیت از خواب، مورد آزار و اذیت جسمی قرار گرفته است. افزون بر این او از مراقبت‌های پزشکی محروم بوده و به اعدام هم تهدید شده است.

رضائیان در دی‌ماه ۹۷ در شکایت به دادگاهی در واشنگتن، از دولت ایران درخواست پرداخت غرامت کرد. ایران واکنشی به شکایت رضائیان نشان نداد.

صدور حکم دادگاه فدرال در آمریکا، بیشتر معنایی نمادین دارد. خبرگزاری آسیوشیتدپرس می‌نویسد، انتظار نمی‌رود که تهران ۱۸۰ میلیون دلار به رضائیان بپردازد.

سرنوشت رضائیان دستخوش درگیری سیاسی میان تهران و واشنگتن بود و در این کشمکش او ۵۴۴ روز در زندان به سر برد. رضائیان در ژانویه سال ۲۰۱۶ (در سال ۱۳۹۵) در برابر آزادی شماری از زندانیان ایرانی‌تبار در آمریکا با این کشور مبادله شد؛ دو روز پس از اجرایی شدن تواقفنامه هسته‌ای با ایران.

لازم به ذکر است پیش از این نیز دادگاهی در آمریکا ایران را به پرداخت غرامت به مبلع ۶۳ میلیون دلار به امیر حکمتی، نظامی سابق آمریکایی و ایرانی‌تبار محکوم کرده بود. آقای حکمتی که چهار سال در ایران زندانی بود همزمان با آقای رضاییان در برابر آزادی تعدادی از زندانیان ایرانی‌تبار در آمریکا مبادله شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید