خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  دادگاه تجدید نظر؛ ۷ شهروند بهایی اهل بوشهر مجموعا به ۲۱ سال حبس محکوم شدند

دادگاه تجدید نظر؛ ۷ شهروند بهایی اهل بوشهر مجموعا به ۲۱ سال حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – حکم محکومیت ۷ شهروند بهایی ساکن بوشهر که پیشتر توسط دادگاه انقلاب این شهر مجموعا به ۲۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند، در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد. این شهروندان همچنین هر کدام به ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور نیز محکوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان بوشهر به ریاست قاضی هدایت زاهوی مظفر کشکولی، با تائید حکم صادره توسط دادگاه بدوی، ۷ شهروند بهایی ساکن بوشهر را مجموعا به ۲۱ سال حبس محکوم کرد.

این هفت شهروند بهایی پیشتر در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب بوشهر مجموعا به ۲۱ سال حبس تعزیری و هر کدام به ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور نیز محکوم شده‌اند محکوم شده بودند.

بر اساس حکم صادره در دادگاه بدوی “مینو ریاضتی فرزند حشمت الله، اسدالله جابری، احترام شیخی (همسر اسدالله جابری) فرزند کمال، عماد جابری فرزند اسدالله، فریده جابری فرزند فخرالدین، فرخ لقا فرامرزی فرزند قاسم و پونه ناشری فرزند عبدالحسین” هر کدام از بابت اتهام “عضویت در گروه و فرقه ضاله بهاییت به قصد بر هم زدن امنیت کشور” به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

این شهروندان بهایی در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. “پونه ناشری و عماد جابری” در تاریخ ۱۵ اسفندماه ۹۶ و “احترام شیخی، اسدالله جابری، فریده جابری، فرخ لقا فرامرزی و مینو ریاضتی” در تاریخ ۲۲ اسفندماه همان سال با تودیع قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

بازداشت شهروندان بهایی بوشهری با تفتیش کامل منزل همراه بود و وسایل شخصی این افراد از جمله لب‌تاپ، کتاب، فلش مموری، هارد اکسترنال و آلبوم‌های خانوادگی نیز توسط نیروهای امنیتی ضبط شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید