خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  عدم رعایت اصل تفکیک جرائم؛ گزارشی از آخرین وضعیت فرهاد میثمی در زندان رجایی شهر کرج

عدم رعایت اصل تفکیک جرائم؛ گزارشی از آخرین وضعیت فرهاد میثمی در زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – فرهاد میثمی، روز شنبه ۱۸ آبان ماه از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. این فعال مدنی برخلاف اصل تفکیک جرایم به بندی که مساله تضاد عقاید با سایر ساکنین آن جدی و پرخطر است، منتقل شده است. این زندانی سیاسی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت خروج از کشور و عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت رسانه‌ای و مجازی محکوم شده بود. در صورت تایید این حکم در دادگاه تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فرهاد میثمی، فعال مدنی برخلاف اصل تفکیک جرایم به بندی که مساله تضاد عقاید با سایر ساکنین آن جدی و پرخطر است، منتقل شده است.

فرهاد میثمی، ساعات پایانی شب شنبه ۱۸ آبان ماه ۹۸، به صورت ناگهانی از زندان اوین به فرعی سالن ۱۱ بند ۴ زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

به گفته یک منبع مطلع “فرهاد میثمی به اتاقی در فرعی سالن ۱۱ منتقل شده است. در روزهای نخست انتقال آقای میثمی به زندان رجایی شهر، ساعت هواخوری ایشان با سایر زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر همزمان بوده است؛ اما از روز دوشنبه مسئولین زندان به وی گفته‌اند می‌تواند با زندانیان سالن اصلی ۱۱ این زندان در یک زمان به هواخوری بروند، در غیر این صورت تنها در برخی ساعات روز به تنهایی به هواخوری بروند”.

آقای میثمی در شرایطی برخلاف اصل تفکیک جرایم در فرعی سالن ۱۱ این زندان به سر می‌برد که مساله تضاد عقاید با سایر ساکنین این بند جدی و پرخطر است.

عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان‌های کشور موضوعی است که پیش از این بارها باعث بروز خشونت و درگیری بین زندانیان به دلیل مسائل ناشی از تضاد عقاید شده است. مسئولین زندان‌ها با اطلاع از این موضوع و در بسیاری موارد به عمد زندانیان با عقاید و رفتارهای مختلف را در مقابل یکدیگر قرار می‌دهند و به نظر می‌رسد از تضاد عقاید گروه های زندانی برای به عنوان ابزار افزایش فشار بر آنان استفاده می‌کنند.

این فعال مدنی حدود یک ماه قبل همراه با محمد حبیبی، معلم زندانی با انتشار نامه‌ای خطاب به مقامات قضایی گفته بودند که در اعتراض به افزایش محدودیت‌ها در زندان اوین و فشارهای غیرقانونی زندانبانان،‌ قوانین زندان را رعایت نمی‌کنند. غلامرضا ضیایی، رییس زندان اوین نیز در پاسخ به این نامه اعتراضی آنها را ممنوع‌الملاقات کرده بود.

این دو زندانی سیاسی در این نامه با اشاره به مشکلات عدیده و موارد جدید نقص آشکار حقوق زندانیان در زندان اوین، این موارد را “سیاست تصمیم گیران بالادستی” دانسته و اعلام کرده بودند که “با توجه به نقض صریح مفاد عدیده از آئین‌نامه‌ اجرایی سازمان زندان‌ ها و سایر قوانین جاری کشور در زمینه حقوق زندانیان و عدم پاسخگویی رئیس زندان به درخواست های مکرر زندانیان برای گفتگو در این باره، از این پس خود را ملزم به رعایت قوانین دلبخواهانه‌ زندان های شما نمی دانیم”.

فرهاد میثمی، در تاریخ ۹ مرداد ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شده بود. در تاریخ ۲۸ آذرماه ۹۷ جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه این فعال مدنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. این فعال مدنی طی حکم صادره به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها، مطبوعات و خروج از کشور محکوم شد.

در صورت تایید این حکم در دادگاه تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در پرونده ایشان، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید