خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  شهرستان کهنوج؛ صدور حکم جایگزین حبس برای ۴ متهم

شهرستان کهنوج؛ صدور حکم جایگزین حبس برای ۴ متهم

خبرگزاری هرانا – رئیس دادگستری شهرستان کهنوج در استان کرمان از صدور حکم جایگزین حبس برای ۴ متهم در این شهرستان خبر داد. بر اساس احکام صادره این متهمین از جنبه عمومی به ارائه آموزش رایگان و نوشتن مقاله با موضوع راه‌های پیشگیری از مرگ و میر نوزاد و مادر محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایسنا، سهراب سالاری، رئیس دادگستری شهرستان کهنوج در خصوص یک پرونده قصور پزشکی در این شهرستان از صدور حکم جایگزین حبس برای متهمین خبر داد.

بر اساس این گزارش یک بیمار در بیمارستان شهر کهنوج به علت عدم مراقبت مناسب پس از انجام عمل جراحی جان خود را از دست میدهد. که در این خصوص ۴ نفر از پرسنل بیمارستان شامل یک متخصص زنان و زایمان، یک ماما و ۲ پرستار مقصر شناخته شدند.

این متهمین توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهر کهنوج هر کدام به تحمل یک سال حبس تعزیری در کنار پرداخت دیه به خانواده مقتول محکوم شدند.

سالاری در خصوص احکام صادره گفت: “دادگاه با توجه به وضعیت شغلی نامبردگان، فقدان سابقه کیفری متهمین، غیر عمد بودن جرم ارتکابی و در راستای اجرای مجازات های جایگزین حبس متهم اول (ماما) را به نگارش مقاله ای با موضوع راه‌های پیشگیری از مرگ و میر نوزاد و مادر ناشی از عمل سزارین، متهم دوم (پرستار) را به نگارش مقاله ای با موضوع حیطه مسئولیت پزشک و پرستار در عمل سزارین، متهم سوم (پرستار) را به نگارش مقاله ای با موضوع بررسی عوامل غیر انسانی در مرگ و میر مادر و نوزاد در طی عمل سزارین با رویکرد پیشگیرانه با تایید سه نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان جیرفت و متهم چهارم (متخصص زنان و زایمان) را به برگزاری دوره آموزشی ۲۰ روزه، روزانه به مدت دو ساعت با موضوع مراقبت های ویژه دوران بارداری برای بانوان شهرستان کهنوج با نظارت رئیس مرکز بهداشت شهرستان کهنوج محکوم کرد”.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید